Znani reporterzy i dziennikarze przez trzy dni rozmawiają o historii, zmieniającym się świecie i granicach. To druga edycja festiwalu „OKOlice Literatury”, który organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, a wśród zaproszonych gości są m.in. tacy twórcy jak Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Andrzej Muszyński czy Paweł Smoleński. Na wszystkie spotkania obowiązują wejściówki dla widzów, ale każde z nich jest transmitowane online na Facebooku MBP w Szczecinie.

O Berlinie i Europie Środkowej

Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu to "Granice i pogranicza" i bardzo dobrym wstępem do rozważań na ten temat była dyskusja o książce „Mur. 12 kawałków o Berlinie” pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej, z jej udziałem w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego, która odbyła się 25 września. Wśród tekstów o „pękniętej” Europie, które zamieszczono w tym tomie jest m.in. jeden, który napisał Ziemowit Szczerek i on także pojawił się na festiwalu. Wraz z Jurijem Andrychowyczem, ukraińskim pisarzem, dobrze w Polsce znany choćby z takich powieści jak „Moscoviada. Powieść grozy” czy „Ostatnie terytorium”, był gościem panelu dyskusyjnego poświęconego Europie Środkowej. Tego wieczoru obaj rozmówcy zastanawiali się, jak można zdefiniować pojęcie Europy Środkowej, z czym wiąże się to określenie geograficzne i jak wpływa na poczucie tożsamości ludzi zamieszkujących na terenach, które można tak określić. Spotkanie prowadziła szczecińska dziennikarka, Agata Rokicka, a pytania zadawała także publiczność.

Andruchowycz o nowej książce

Ziemowit Szczerek, który jest autorem takich książek jak „Przyjdzie Mordor i was zje” (o Ukrainie), „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim” czy „Miedzymorze”, mówiąc o historii pojęcia Europy Środkowej, przywołał takie fikcyjne nazwy, znane z literatury i filmu jak Rurytania czy Krakozja, a Andruchowycz postulował stworzenie terytorium o nazwie Karpatia, ze zmieniającą się systematycznie stolicą, którą mógłby być Lwów, Timisoara czy... Zakopane. Mówił też o swojej nowej, przygotowywanej do druku, powieści „Radio Noc”, której akcja także rozgrywa się w tej przestrzeni.

Peryferia i Ziemie Odzyskane

Oczywiście pojawiła się także kwestia peryferyjności, także w kontekście usytuowania Szczecina. W tym miejscu Szczerek stwierdził, że tzw. Ziemie Odzyskane, to temat, który go szczególnie fascynuje i uważa, że należałoby mu poświęcić osobne spotkanie. Organizatorzy festiwalu taki punkt programu przewidzieli... Dziś, w drugim dniu wydarzenia, także w salonie ProMedia pierwsza rozmowa (o godz. 14.00) dotyczyć będzie książki „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk. Spotkanie z autorką poprowadzi Krzysztof Lichtblau.

Ludzie, mapy i terytoria

Sobotnia część programu festiwalu zatytułowana została „Polska. Ludzie i terytorium”, a w spotkaniach autorskich wezmą udział także Cezary Łazarewicz (godz. 16.00) oraz Anna Romaniuk i Beata Szady (godz. 18.00). Dla dzieci przygotowano spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty literackie z Danielem Odiją „Tajemnica miejsca” (w filli MBP przy ulicy Barnima 25).

Na koniec teatr stolikowy

Niedziela to spotkania pod wspólnym hasłem „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowano spotkanie online z Pawłem Smoleńskim i panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic”, w którym swoje opinie i doświadczenia przedstawią Wojciech Górecki i Andrzej Muszyński. Na zakończenie organizatorzy proponują teatr stolikowy "Kim pani jest" w wykonaniu aktorek Teatru Współczesnego - Ewy Sobczak i Ewy Sobiech (to tekst dramatyczny o poszukiwania własnej tożsamości). Wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem nazwany „Mapa i terytorium”.