- Przy aktualnych ograniczeniach dotyczących zgromadzeń, trudno jest myśleć o organizowaniu I Komunii Świętej – mówi ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii w Szczecinie. Kościół napotkał nowe problemy.

Na ostatniej konferencji rząd ogłosił, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Szczecinianie zaczęli się zastanawiać, jak nowe zasady wpłyną na pierwsze komunie święte.

Jak podaje Sebastian Wierciak, dziennikarz TOK FM na swoim Twitterze: „PomZach Pierwsze Komunie Święte nie odbędą się w terminie. Odwołane do czasu zniesienia limitu 50 osób. Na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej do proboszczów trafiło zalecenie, by dla chętnych organizować Komunie Rodzinne, z jednym dzieckiem, nawet w tyg. @Radio_TOK_FM”.

Ks. dr Sławomir Zyga, tłumaczy, że nie ma decyzji dotyczącej majowych obrzędów. - Przy aktualnych ograniczeniach dotyczących zgromadzeń trudno jest myśleć o organizowaniu I Komunii Świętej – mówi ks. Zyga. - Nie wiemy, jaka sytuacja będzie w maju, czyli tradycyjnym czasie I Komunii Świętych. Nikt nie podejmuje decyzji, co będzie w maju, bo nikt nie wie, jakie będą warunki.

Inne problemy

Okazuje się, że większym problem, z jakim zmaga się Kościół, jest zbliżający się Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. - Mówienie o tym dzisiaj jest trochę "sztucznym" tematem, ponieważ w Wielkim Poście generalnie nikt nie organizuje I Komunii Świętych – dodaje ks. Zyga. - Teraz jest nowa sytuacja na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, do której trzeba będzie się dostosować i to jest dla nas wyzwanie.

Kościół podkreśla, że na bieżąco dostosowuje się do zmieniającej się ciągle sytuacji.