Łagodna zima sprawiła, że część robót przy budowie stadionu wyprzedziła harmonogram. Zagrożeniem dla szybkości prac jest jednak teraz pandemia koronawirusa. Na razie termin zakończenia całej inwestycji – I kwartał 2022 r. - nie uległ zmianie, ale poszczególne etapy mogą się opóźnić.

Do czasu epidemii budowa przebiegała zgodnie z harmonogramem. W niektórych elementach wykonawca przyspieszył nawet prace. Np. przeprowadzono rozbiórki na łuku południowo-wschodnim, dzięki czemu toczą się prace przygotowawcze pod budowę trybuny wschodniej.

Wszystko zgodnie z planem, aż do epidemii

Dlatego magistrat planował, żeby ze względu na szybszą realizację prac budowlanych przesunąć 16,8 mln zł przeznaczone na budowę stadionu w 2021 r. na 2020 r. Nie doszło do tego, bo odwołana została marcowa sesja Rady Miasta.

Problem pojawił się wraz z epidemią koronawirusa. Od tego, jak szybko świat poradzi sobie z wirusem, będzie zależeć szybkość prac przy większości inwestycji, w tym również na placu budowy stadionu w Szczecinie.

– Z uwagi na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa, nadzorujący zadanie oraz wykonawca przewidują okoliczności, które mogą mieć wpływ na prowadzenie prac. Dotyczy to możliwych braków kadrowych pracowników technicznych i administracyjnych budowy, jak również kwestii związanych z dostawami zakontraktowanych wcześniej niektórych materiałów instalacyjnych oraz budowlanych z Chin, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Rozwój epidemii jest na tyle dynamiczny, że trudno spekulować w jakim stopniu odbije się to na tempie prowadzonych prac. Kluczowe w tym aspekcie będą kolejne tygodnie. Trzeba zaznaczyć, że problem jest globalny i dotyczy wszystkich prowadzonych inwestycji. Sytuacja na budowie jest na bieżąco monitorowana – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Aktualny harmonogram prac

Magistrat podaje, że już przesunięto terminy niektórych etapów budowy stadionu, pozostawiając bez zmian końcową datę ukończenia całości. W komunikacie rozesłanym do mediów zabrakło jednak informacji o etapie, na którego zakończenie najbardziej teraz czekają szczecińscy kibice. Chodzi o budowę trybuny południowej i zachodniej. Prezes Pogoni Jarosław Mroczek przyznał jednak wcześniej, że nie sądzi, by termin 30 czerwca 2020 r. mógł być w tym przypadku dotrzymany. W wywiadzie dla programu „Dobry wieczór. Sport” na antenie Canal+Sport prognozował miesiąc, półtora lub dwa miesiące opóźnienia.

Boiska nr 5 i 6 na koronie stadionu powinny być gotowe zgodnie z wcześniejszym harmonogramem w II kwartale tego roku.

Pierwotnie zakładano, że boiska nr 3 i 4 na koronie stadionu będą gotowe już w IV kwartale 2019 r. Ze względu m.in. na konieczności budowy zbiorników przeciwpożarowych oraz zapewnienia zaplecza terenowego, finał prac przesunięto na II kwartał 2020 r.

O rok przesunięto termin oddania do użytku boiska treningowego nr 2 od strony ul. Twardowskiego. Początkowo podawano IV kwartał 2020 r., a teraz IV kwartał 2021 r.

Wszystko ze względu na potrzebę zabezpieczenia zaplecza pod budowę II etapu Stadionu Miejskiego.

Budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży ma być gotowy w II kwartale 2020 r. Wcześniej mówiono o I kwartale.

Cały stadion, wraz z trybunami północną i wschodnią, których budowa jeszcze nie ruszyła, powinien być gotowy w I kwartale 2022 r.

Co dzieje się na placu budowy?

Najbardziej widocznym elementem prowadzonych prac jest obecnie montaż pokrycia dachu nad zachodnią trybuną. Na rozległym terenie budowy dzieje się jednak dużo więcej.

– Realizowane są prace w zakresie budowy boisk treningowych 3, 5 i 6. Trwają roboty przy elewacjach budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz prace wewnętrzno-instalacyjne. W pawilonach znajdujących się na koronie obiektu, trwa montaż pokrycia dachów oraz realizowane są roboty wewnętrzno-instalacyjne – informuje Piotr Zieliński. 

Wykonawcą przebudowy Stadionu Miejskiego jest Konsorcjum Stadion Szczecin Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Sp. J. Nadzór nad inwestycją sprawuje Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskiej Sp. z o.o. W ramach innego zadania trwa również przebudowa ulic Twardowskiego i Witkiewicza przy stadionie. Wykonawcą jest STRABAG Sp. z o.o.