Pojawia się coraz więcej pomysłów, w jaki sposób poprawić sytuację szczecińskich gastronomików stratnych na pandemii koronawirusa. Radny Przemysław Słowik oraz miejski aktywista Maciej Sikorski przedstawili dzisiaj propozycję wydzielenia ronda na placu Zgody. Zmiana organizacji ruchu miałaby pomóc w wygenerowaniu większej ilości przestrzeni, która mogłaby zostać przeznaczona dla restauracji i lokali działających w tej okolicy.

Rondo na placu Zgody i więcej powierzchni dla restauratorów

Zmiany związane z rewitalizacją al. Wojska Polskiego nie rozpoczną się wcześniej niż w przyszłym roku. Szczecińskie koło Partii Zieloni wnioskuje więc, by pewne zmiany w organizacji ruchu wprowadzić doraźnie. Celem byłoby wsparcie gastronomii, która przez pandemię koronawirusa ma ogromne straty. Propozycje Zielonych to wprowadzenie ruchu okrężnego na placu Zgody, blokada przejazdu przez środek ronda i zagospodarowanie tej przestrzeni pod ogródki gastronomiczne.

– Miasto stosuje ostatnio metodę prototypowania, przykładem może być plac Orła Białego. Chcielibyśmy coś takiego zaproponować na placu Zgody. To miejsce ma zostać zamienione na rondo, które będzie dostępne dla mieszkańców i gastronomii. Chcielibyśmy wprowadzić takie rozwiązanie już dzisiaj. To pomysł niedrogi i jeżeli się nie sprawdzi, to można z takiego rozwiązania zrezygnować – mówi Maciej Sikorski. – W śródmieściu zmienia się dynamicznie organizacja ruchu. Plac Zgody zamienilibyśmy na klasyczne rondo, wyłączylibyśmy sygnalizacje świetlną, a uzyskana przestrzeń udostępniona byłaby mieszkańcom i gastronomii.

Podczas piątkowej konferencji prasowej aktywiści zapewnili, że proponowane przez nich zmiany nie zaszkodzą kierowcom.

Pas ruchu mniej na ul. Bałuki – kolejna propozycja radnego Słowika

Radny Przemysław Słowik przekonuje, że okolice deptaka Bogusława wymagają reorganizacji. To kwestia płynności ruchu, ale i sprawienia, by przestrzeń ta stała się bardziej atrakcyjna np. dla przedsiębiorców prowadzących w okolicy lokale gastronomiczne.

– Stworzenie ronda na placu Zgody upłynni ruch w centrum miasta. Nasza propozycja to także zmiany w organizacji ruchu przy ul. Bałuki. Zlikwidowany byłby jeden pas ruchu. Uwolniona przestrzeń byłaby zagospodarowana przez okoliczne lokale gastronomiczne. To rozwiązania dobre i bezpieczne dla wszystkich – mówi radny Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik.

ZOBACZ TEŻ: Gastronomicy będą mogli wyjść z ogródkami na jezdnię

AUTOR ZDJĘCIA: materiały prasowe