Fotografie i negatywy autorstwa Krystyny Łyczywek, zdjęcia ze strajków w Porcie Szczecin, drewniane pieczęcie komisji zakładowych NSZZ Solidarność i Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki – o te i wiele innych dokumentów wzbogacił się w tym roku szczeciński oddział Archiwum Państwowego.

We wtorek szczeciński oddział Archiwum Państwowego świętował nie tylko „mikołajki”, ale przede wszystkim „Dzień Darczyńcy”. W ten sposób wszystkie archiwa w Polsce chcą uhonorować i podziękować swoim darczyńcom, którzy wzbogacają ich zasoby o historyczne zbiory i pamiątki.

Kolekcja Krystyny Łyczywek

– Otrzymujemy pamiętniki, wspomnienia, dzienniki urzędowe, fotografie. Zbiór jest bardzo szeroki, od spuścizny pierwszego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby, poprzez fotografie działacza opozycji antykomunistycznej Mirosława Kaczorowskiego – mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

W tym roku Archiwum Państwowe w Szczecinie również otrzymało wiele cennych dokumentów. Wśród nich znajdziemy m.in. ciąg dalszy kolekcji Krystyny Łyczywek – znanej i cenionej fotografki, tłumaczki języka francuskiego, z wykształcenia romanistki.

– Pierwsze materiały przekazała nam już w latach 90. XX wieku. Natomiast przez ostatnie dwa lata robi to córka pani Krystyny, Ewa Łyczywek-Pałka. Kolekcję tworzą fotografie, negatywy, przezrocza przedstawiające Szczecin i wydarzenia z ostatnich dziesięcioleci. Są również medale, odznaczenia, dyplomy – opowiada archiwista Bartosz Sitarz.

Świadectwa działaczy opozycji antykomunistycznej

Do Archiwum Państwowego w Szczecinie trafiły również zbiory przekazane przez Michała Achramowicza i Tadeusza Olczaka. Historyczne pamiątki dotyczą działalności NSZZ Solidarność oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki.

– Otrzymaliśmy fotografie strajków w Porcie Szczecińskim, pielgrzymek organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy imienia księdza Jerzego Popiełuszki. Bardzo ciekawym materiałem są drewniane pieczęcie komisji zakładowych NSZZ Solidarność oraz Duszpasterstwa. Zostały wykonane ręcznie, w sposób chałupniczy, podziemny – dodaje Bartosz Sitarz.

Archiwiści zachęcają do przekazywania zbiorów

Szczecińska instytucja otrzymała również fotografie, dyplomy, dokumenty przekazane przez mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego. – To przede wszystkim materiały z końca lat 40. i 50. XX wieku. Dotyczą życia codziennego, zawodowego. Każdy z nas ma podobne w swoim domu – mówi archiwista Sitarz.

Archiwum Państwowe w Szczecinie zachęca mieszkańców do przekazywania historycznych zbiorów i pamiątek. – One u nas nie zginą, są wieczyście przechowywane – podkreśla Krzysztof Kowalczyk. – Zachęcamy do kontaktu z naszymi archiwistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z przekazaniem.