Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swoje listy wyborcze do parlamentu. Portal wSzczecinie.pl dotarł do informacji o kandydatach, których nazwiska wcześniej były ukrywane.

Kiedyś filar PO, teraz kandydat z listy PiS

Wielką polityczną niespodzianką jest start Arkadiusza Litwińskiego z poparciem partii Jarosława Gowina. Litwiński wystartuje z relatywnie niskiego miejsca numer 9. Były poseł był przez lata związany z Platformą Obywatelską, a w 2010 roku rzucił wyzwanie prezydentowi Piotrowi Krzystkowi i startował na fotel prezydenta miasta, przegrywając w drugiej turze. Litwiński w 2015 roku nie uzyskał reelekcji, chwilę później wystąpił z Platformy Obywatelskiej. W maju 2019 roku wygrał konkurs na stanowisko Zastępcy Dyrektora Biura Logistyki i Zamówień Publicznych Urzędu Wojewódzkiego. Litwiński, mimo że wygrał konkurs na stanowisko, zrezygnował z objęcia funkcji. Do dzisiaj jego przyszłość polityczna nie była obiektem dyskusji. Do Arkadiusza Litwińskiego nie udało nam się dzisiaj dodzwonić. Na liście nie znalazł się poseł Sylwester Chruszcz, który w międzyczasie zmienił ugrupowanie i porzucił klub Ruchu Kukiz 15 na rzecz PiS.

Na liście znaleźli się także Wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście Kazimierz Drzazga, który wystartuje z miejsca numer 8 oraz młodzi radni - Dariusz Matecki i Agnieszka Kurzawa (wystartują z drugiej dziesiątki).

Kto jeszcze na liście wyborczej PiS?

Liderem listy pozostaje bez zmian Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Z drugiego miejsca wystartuje Leszek Dobrzyński, trójką będzie Artur Szałabawka, czwórką Michał Jach. Piąta lokata przypadnie radnej Stefanii Biernat. Szósty będzie poseł Krzysztof Zaremba, a siódmy poseł Rafał Mucha. Listę zamkną mecenas Zbigniew Bogucki, radny sejmiku i wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć, który wystartuje z lokaty 24. Kandydatką do Senatu jest przewodnicząca klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Małgorzata Jacyna-Witt.

Wybory 13 października. Znamy już liderów list!

O tym, kto może wystartować z najwyższych miejsc na listach swoich partii politycznych portal wSzczecinie.pl informował Was zwykle jako pierwszy. Liderem listy Koalicji Obywatelskiej będzie poseł Arkadiusz Marchewka, a dwójką poseł Norbert Obrycki. Listę Lewicy otworzy Dariusz Wieczorek, dwójką ma być Katarzyna Kotula z Wiosny. Liderem listy PSL – Koalicja Polska będzie Jarosław Rzepa, prezes PSL w regionie i wicemarszałek województwa. Jedynką Konfederacji może być Marcin Bedka, działacz ze Szczecinka. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.