Nawracający, pulsujący, jednostronny ból, nasilany przez jasne światło, potrafiący trwać nawet do 3 dni, a do tego nudności. Statystyki pokazują, że z napadami migreny zmaga się jedna na siedem osób na świecie, dużo częściej kobiety. Dlatego szczecińskie Centrum Medyczne EuroMedis zaprasza, cierpiące na takie dolegliwości panie, na bezpłatne konsultacje u specjalisty neurologa.

Konsultacje odbędą się w „białą sobotę” 29 stycznia, w budynku Centrum przy al. Powstańców Wielkopolskich 33a.

Jak zgłosić się na konsultacje?

Bezpłatne konsultacje przeznaczone są dla kobiet, które spełniają następujące kryteria:

– są w wieku 20-50 lat;

­ mają napady migreny od co najmniej roku;

– mają napady migreny średnio przez 4-14 dni w miesiącu;

– stosują leki na receptę w celu zapobiegania napadom migreny.

Każda kobieta spełniająca powyższe kryteria przejdzie wstępną kwalifikację, po której zostanie umówiona na wizytę u specjalisty neurologa. Do udziału w konsultacjach można zgłaszać się telefonicznie – 91 819 21 96 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16) lub za pośrednictwem maila – migrenastop@euromedis.pl.

Migrena to jedna z najbardziej uciążliwych chorób neurologicznych. Statystycznie dwa razy częściej dotyka kobiet. Często występuje rodzinnie (u ok. 70% chorych). Wyróżnia się jej dwie formy – migrenę z aurą i migrenę bez aury.

Aura to objawy przepowiadające – takie jak różne zjawiska wzrokowe (mroczki, błyski, figury geometryczne, ubytki w polu widzenia), czuciowe (drętwienie, mrowienie) lub ruchowe (niedowłady). Poprzedzają one wystąpienie charakterystycznego bólu głowy. W przypadku migreny bez aury ból głowy ma podobne cechy, nie występują natomiast objawy zwiastunowe.

Jest bardzo wiele czynników wywołujących migrenę, które należy zidentyfikować a następnie starać się ich unikać.

Do występowania migreny może przyczynić się przede wszystkim dieta, zwłaszcza zawierająca określone składniki, takie jak: alkohol, czekolada, sery czy owoce cytrusowe. Znaczenie mają wahania hormonalne, dotyczące zwłaszcza poziomu estrogenów, występujące przed menstruacją czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Udowodniono, że wpływ na napady migreny ma również tryb życia – stres, zmęczenie fizyczne, niedobory snu, nieregularne spożywanie posiłków, ćwiczenia, palenie papierosów

Napadów migreny nie można lekceważyć. Zwłaszcza, że stosując się do zaleceń lekarzy, można ograniczyć uciążliwości związane z tą dolegliwością.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki zarówno profilaktycznie (w przypadku częstych i silnych napadów), jak i doraźnie, w przypadku ataku migreny.

www.EuroMedis.pl