Właścicieli hoteli, restauracji, barów i dyskotek będą mogli zaoszczędzić na koncesji pozwalającej na sprzedaż alkoholu. To przygotowana przez miasto forma wsparcia przedsiębiorców w czasie pandemii.

Za koncesję na sprzedaż alkoholu w Szczecinie trzeba zapłacić rocznie co najmniej 3 150 zł. Wysokość opłaty jest zależna od obrotów danego punktu, można ją rozłożyć na 3 raty. W 2020 r. do budżetu miasta wpłynęło z tego tytułu łącznie ponad 1,1 mln zł.

Teraz gastronomicy zmagają się z olbrzymim kryzysem wywołanym przez obostrzenia wprowadzone przez rząd w ramach walki z pandemią koronawirusa. Formą nowego miejskiego wsparcia ma być odciążenie ich od opłat za koncesję na alkohol.

Przygotowany projekt uchwały zakłada:

– zwolnienie z całości opłaty w przypadku osób, które nie dokonają opłaty,

– zwrot 99% opłaty w przypadku przedsiębiorców, którzy już w styczniu opłacili całość opłaty,

– zwolnienie z kolejnych rat w przypadku osób, które opłaciły już pierwszą ratę (zgodnie z Ustawą w takiej sytuacji zwrot pierwszej raty jest niemożliwy).

„Możliwość takiej pomocy pojawiła się dopiero wraz z opublikowaniem w Dzienniku Ustaw „Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” z dn. 25.01. br. Warto podkreślić, że zmiany w ustawie są efektem postulatów ze strony samorządów, które apelowały w tej sprawie do rządzących” – czytamy w komunikacie przesłanym przez magistrat.

Projekt powyższej uchwały musi zostać jeszcze przyjęty przez radnych, podczas najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na 23 lutego. Powinna być to formalność.

Miasto do tej pory udzieliło przedsiębiorcom następującego wsparcia:

– symboliczne opłaty za czynsz od połowy marca do końca czerwca 2020 r. i od 24 października do końca grudnia 2020 r. (obecnie trwają prace nad przedłużeniem ulgi do końca lutego br.),

– zwolnienie z podatku od nieruchomości, a także przedłużenie terminu płatności rat podatku,

– w wakacje restauratorzy płacili połowę wartości czynszu,

– restauratorzy otrzymali 90% zniżki na prowadzenie ogródków gastronomicznych,

– przy al. Jana Pawła II (na odcinku Alei Fontann) udostępniono restauratorom teren na stworzenie ogródków gastronomicznych,

– akcja Szczeciński Lokalny Solidarny (wykupywanie voucherów na produkty i usługi),

– Jarmark Świąteczny on-line oraz Targ Świąteczny w centrum.