Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Romana na osiedlu Wrzosowe Wzgórze (górny Stołczyn) zostanie w tym miejscu na stałe, jako nowa filia nr 55. A na początku przyszłego roku do kamienicy przy ul. Nad Odrą (dolny Stołczyn), która ucierpiała w wyniku pożaru, ma wrócić filia nr 46.

 

Po pożarze księgozbiór z filii nr 46 został tymczasowo przeniesiony do nowego lokalu na osiedlu Wrzosowe Wzgórze, na granicy Stołczyna i Bukowa. Teraz przyjęto uchwałę, która usankcjonowała pozostawienie biblioteki w tym miejscu na stałe, już jako nowa filia nr 55.

Nie wierzą w deklaracje miasta

To wzbudziło niepokój mieszkańców nadodrzańskiej części Stołczyna, którzy obawiają się, że utworzenie nowej filii w obrębie tego samego osiedla, jest wstępem do zlikwidowania starej biblioteki przy ul. Nad Odrą. Tym bardziej, że już od blisko 3 lat czekają na jej powrót do zniszczonego po pożarze lokalu.

– Tak naprawdę nic się tam nie dzieje. Byliśmy wprowadzani w błąd, że remont trwa, a on nawet nie był zlecony. Dlatego wielu stołczynian nie wierzy w zapewnienia prezydenta i urzędników. Ich deklaracje mówią co innego, a fakty są zupełnie inne – mówiła Wiesława Rycerz ze Stowarzyszenia Stołczyn po Sąsiedzku, podczas debaty na wtorkowej sesji Rady Miasta.

W przyszłym roku mają działać dwie biblioteki

Dzień wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali na Stołczynie konferencję prasową, w której domagali się od władz miasta zapewnień, że biblioteka wróci do dawnej lokalizacji. Przedstawiciele magistratu widzą w tych działaniach jedynie polityczną grę i podkreślają, że pozytywne dla mieszkańców decyzje już zapadły.

– Zapewniam, że nie ma zamiaru likwidacji filii nr 46 przy ul. Nad Odrą. Remont tejże filii za chwilę wchodzi w fazę realizacyjną. Po zakończeniu remontu części dotyczącej wspólnoty mieszkaniowej, rozpoczniemy drugą fazę dotyczącą samej biblioteki. Finał prac przewidywany jest na przełom 2021 i 2022 roku – przekonywał Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Z nowej filii przy ul. Romana korzystają przede wszystkim mieszkańcy nowych osiedli na górnym Stołczynie i pobliskiego Bukowa. W krótkim czasie zapisało się już 600 czytelników. W filii przy ul. Nad Odrą było 300 czytelników, ale punkt ten stanowił dodatkowo ważne miejsce dla różnych inicjatyw kulturalnych w najbardziej zdegradowanej, nadodrzańskiej części osiedla.