Trwa ostatni rok Programu Ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzontu 2020, co oznacza, że jest to ostatni moment na złożenie wniosków projektowych na pozyskanie finansowania.

Szczególne miejsce wśród konkursów, do których można aplikować, zajmują Akcje Marii Skłodowskiej-Curie (Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA). Polska noblistka jako symbol rozwoju naukowego, była inspiracją dla Komisji Europejskiej do utworzenia działań, w których nauka i biznes pracując w symbiozie przyczyniają się do rozwoju obu sektorów.

Rozwój wiedzy i kariery naukowej inspirowany Marią Skłodowską-Curie.

Akcje Marii Skłodowskiej-Curie wspierają naukowców będących na różnych etapach kariery, finansując prace badawcze oraz szkolenia prowadzone w Europie i krajach pozaeuropejskich. Jednocześnie umożliwiają udział całych instytucji oraz ich pracowników w międzynarodowych projektach. Działania mogą być realizowane w każdej dyscyplinie naukowej i dotyczyć badań zarówno podstawowych, jak i aplikacyjnych. Głównym wymogiem jest międzynarodowa mobilność uczestników.

W ramach oferty Marii Skłodowskiej-Curie można wyróżnić program, który stanowi najlepszy start dla łączenia nauki i biznesu: Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Mechanizm polega na wymianie międzynarodowej i/lub międzysektorowej pracowników uczestniczących jednostek, w tym kadry zarządzającej, administracyjnej i technicznej oraz naukowców na każdym etapie kariery. Głównym celem RISE jest wymiana wiedzy i pomysłów przynoszących nowe rozwiązania, produkty i usługi oraz przyczyniających się do rozwoju innowacji. Aplikować może konsorcjum składające się z minimum trzech instytucji znajdujących się w trzech różnych krajach (powyżej tego minimum może zostać włączona dowolna liczba partnerów). Unijne fundusze wspierają projekty, które dotyczą:

  • współpracy międzysektorowej, tj. minimum trzy jednostki z trzech różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020, gdzie przynajmniej dwie z nich pochodzą z różnych sektorów;
  • wymiany pracowników w obrębie jednego sektora, ale tylko w przypadku kiedy kadrą wymieniają się instytucje krajów europejskich z krajami trzecimi,
  • połączenie powyższych możliwości.

Badawczo-szkoleniowy projekt RISE może trwać nawet 4 lata. Grant opiera się na oddelegowywaniu pracowników na okres od 1 do 12 miesięcy do członków konsorcjum (oddelegowania mogą być podzielone na kilka krótszych wyjazdów).

Bardzo istotną kwestią dotyczącą wszystkich działań MSCA jest wygodny i prosty sposób finansowania. Budżet każdego projektu kalkulowany jest automatycznie na podstawie zaplanowanej wymiany uczestników i odbywa się na zasadzie ryczałtów.

Dotacja w ramach RISE podzielona jest na konkretne kategorie kosztów, w tym środki dla pracownika (przeznaczone na utrzymanie i mobilność), oraz dla instytucji - zarezerwowane na badania, działania sieciujące oraz zarządzanie i koszty pośrednie.

Maria Skłodowska-Curie do dziś inspiruje nie tylko naukowców.

Granty RISE umożliwiają rozwój oryginalnych i nowatorskich pomysłów także przedsiębiorcom. Nawiązanie i pogłębienie współpracy z instytucjami naukowymi i organizacjami wywodzącymi się z szeroko rozumianego sektora pozaakademickiego, zaistnienie na międzynarodowym rynku badań i innowacji – to tylko najważniejsze z wymienionych korzyści. Dodatkowo zapewniane są środki na pokrycie kosztów prowadzonych aktywności, oddelegowanie pracowników, udziału w szkoleniach i konferencjach oraz kosztów administracyjnych związanych z realizacją działań.

Wartością projektów RISE jest finansowanie prac mających na celu poszerzanie i transfer wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, a także możliwość współpracy z instytucjami z całego świata. Aktualny nabór wniosków trwa do 12 maja 2020 r. Wsparcie w aplikowaniu o grant świadczy Sieć Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Ramowych UE na obszarze całego kraju. Jeden z nich znajduje się w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, gdzie konsultanci udzielają wszelkich niezbędnych informacji oraz wsparcia w przygotowaniu konkurencyjnych aplikacji.

Agnieszka Aloksa
Konsultant ds. Programów Badawczych UE
Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Szczecinie
RCIiTT ZUT
e-mail: Agnieszka.Aloksa@zut.edu.pl
tel.: 91 449 41 53

 

Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.