Rozszerzony program dla najmłodszych, więcej tematów muzycznych, młode kino niemieckie to tylko niektóre atrakcje Szczecin European Film Festival. W jego letniej części pokazane będą najnowsze produkcje filmowe w czterech sekcjach konkursowych, a wszystko rozpocznie się już 13 czerwca.

Otwarcie w Trafostacji

– Ta część festiwalu będzie zdecydowanie bardziej muzyczna niż jesienna. Szczególnie dużo wydarzeń filmowych przygotowaliśmy dla dzieci – zapowiada dyrektor festiwalu, Bartosz Wójcik. – Zaczynamy ją od ceremonii otwarcia, która odbędzie się tym razem w Trafostacji Sztuki i pokazu filmu „Original Motion Picture Sundtrack” Chrisa McDaniela, o najlepszych ścieżkach dźwiękowych w historii kina.

Jarocin, Republika i wulkaniczny koncert. Dokumenty muzyczne

Produkcja Chrisa McDaniela bierze udział w konkursie dokumentów muzycznych MUSIC SEFF i zostanie zaprezentowana raz jeszcze 16 czerwca w Teatrze Kana. Poza nią zobaczymy w sumie siedem tytułów. Będą to m.in.: „The Volcano Concert” Przemysława Warzyniaka (reportaż z występu grupy Macieja Fortuny, która zagrała 120 metrów pod ziemią, w komorze magmowej wulkanu Thrihnukagigur na Islandii), „Powracająca fala" Michała Wiraszko (film o festiwalu w Jarocinie i grupie osób wspominającej swój pobyt na nim w 1986 roku) oraz „Republika. Narodziny legendy” Ryszarda Kruka.

Jurorem konkursu będzie znany dziennikarz i twórca filmowy, Leszek Gnoiński. Nagrodę w wysokości 3 tys. zł dla zwycięzcy ufundowana została przez Prezydenta Miasta Szczecin. Wstęp na projekcje kosztuje 10 zł.

Shorty w DK 13 Muzach

14 czerwca w dwóch blokach konkursu Zachodniopomorskie Shorty czeka nas przegląd filmów krótkometrażowych autorów związanych z województwem zachodniopomorskim. Zaprezentowane zsotaną m.in.: „Samotny” Hanny Kilińskiej, „Droga powrotna” Mateusza Żeglińskiego, „Biała Dama – Projekt Hubas” Magdaleny Bauer-Styborskiej. Ci twórcy powalczą o nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 2 tys. zł. Wstęp na pokazy w Domu Kultury 13 Muz jest bezpłatny.

Przyszłość videoklipu

W ramach sekcji POP SEFF (15 czerwca) w Domu Kultury 13 Muz obejrzymy krótkie, światowe formy muzyczne (ponad dwadzieścia produkcji z takich krajów, jak: Francja, Iran, Brazylia, Indie). Oceniać je będzie jury, w skład którego wejdą Mateusz Winkiel i Adam Barwiński. Poza tym liczą się też głosy publiczności.

Po prezentacjach konkursowych Piotr Rokicki z Radia Szczecin porozmawia z zaproszonymi gośćmi o kondycji i przyszłości formy filmowej, jaką jest videoklip. Wstęp wolny.

Telefoniczna różnorodność

Pokaz w ramach konkursu TELEFON ART, czyli międzynarodowego przeglądu krótkich impresji filmowych o tematyce reportażowej zrealizowanych telefonem komórkowym, iPhonem, tabletem, itp. zostanie zorganizowany 17 czerwca. Kilkanaście produkcji m.in. z Rosji, Anglii, USA zobaczymy w Trafostacji Sztuki. Wstęp wolny.

10 wydarzeń dla dzieci i młodzieży

Oprócz projekcji konkursowych przygotowano specjalny program dla młodszych kinomanów w ramach SEFF MINI (od 14 do 17 czerwca). W dziesięciu blokach prezentowane będą pokazy animacji, filmów krótkometrażowych i nowego kina niemieckiego dla młodzieży. Zaplanowano też warsztaty tworzenia plakatów filmowych, animacji poklatkowej, zajęcia z minidronami połączone z budowaniem planu zdjęciowego (pod hasłem „Gotowi do lotu?”). Część z tych wydarzeń jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy.

Retrospektywy klasyki filmu i występ Ukeje

Poza tym zaprezentowana zostanie też retrospektywa twórczości dwóch słynnych reżyserów - Miloša Formana i Guillermo del Toro (w pubie Cesky Film – wstęp wolny), w DK 13 Muz akustyczny koncert zagra Damian Ukeje (15 czerwca o 21:00, wstęp 10-15 zł), a w Kinie Zamek odbędzie się pokaz prac studentów Akademii Sztuki (16 czerwca, wstęp wolny).

Szczegółowy program festiwalu European Szczecin Film Festival dostępny na stronie www.europeanfilmfestival.szczecin.pl

Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.