Audiospacer, piaskopisanie, instalacje, występy muzyczne, spektakle... To tylko niektóre wydarzenia, przygotowane przez Teatr Kana w programie Spoiw Kultury 2018. Ten dwudziestoczterogodzinny festiwal wystartuje 30 czerwca o godz. 10.00. Wstęp jest wolny!
Bogatsza kontynuacja
Już rok temu Spoiwa Kultury zostały zorganizowane w takiej właśnie formule. Trwały 24 godziny, a uczestnicy przechodzili z jednego miejsca do drugiego, chłonąc dźwięki, słowa i obrazy, składające się na poszczególne wydarzenia artystyczne. Tegoroczna edycja Spoiw, to kontynuacja tej idei, ale jeszcze bardziej rozbudowana i bogatsza. Teraz zaplanowano aż 52 wydarzenia, na których zobaczymy 121 artystów z 9 krajów, a przestrzeń, w której festiwal się odbędzie obejmuje 11 miejsc!
Kolistość czasu i przestrzeni w artystycznym wymiarze
Zgodnie z zamysłem organizatorów będzie to kolejna próba artystycznego zobrazowania kolistości czasu i przestrzeni. Określenia rzeczywistego i mentalnego sąsiedztwa oraz stworzenia możliwości bliskości i spotkania z innym, nieznanym, tajemniczym, ale intrygującym. Podczas tej całodobowej „ceremonii”, wokół Kany zarysowane zostaną trzy okręgi. Pierwszy - najbliższy, sąsiedzki, stworzony z sąsiadami z Niemiec obejmie kilka scen wokół Kany. Będzie okazja do zabawy z muzyką, do tańca, do śpiewu, warsztatów i degustacji − zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Kreślić w głowach...
W drugim, dalszym kręgu wydarzenia rozgrywane będą m.in.: w Centrum Dialogu Przełomy, Filharmonii, Akademii Sztuki, na Trasie Zamkowej i w Trafostacji. Trzeci okręg, dotykający tego, co bardziej odległe, dotyczący tego, co wydarza się pozornie daleko i jest trudne do objęcia, do poznania czy przyswojenia, ale jest bardzo ważne, jak piszą organizatorzy na swojej stronie, "kreślić będzie się w naszych głowach".
Teatralne opowieści o Raju i początku świata
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale by zobaczyć niektóre z nich (pokazywane w ograniczonej przestrzeni) trzeba mieć bezpłatne wejściówki. Do takich punktów programu należy np. inscenizacja „I rozstawili namiot wśród nas”, Teatru Ósmego Dnia, z udziałem Adama Borowskiego i Marcina Kęszyckiego. Ten spektakl pokazany zostanie na festiwalu dwukrotnie w Teatrze Kana. Podczas Spoiw zobaczymy też m.in. Teatr Ex Nihilo w spektaklu „In Paradise” w tanecznej opowieści o uciekinierach i rozbitkach poszukujących nowego Raju (boisko LO nr 9, godz. 15.15), instalację oraz spektakl „Song For Gigi”, dobrze znanego w Szczecinie, belgijskiego twórcy, Benjamina Verdoncka, mityczne opowieści „In The Beginning Of The World” (w reżyserii Oliver Jost) w Jurcie na Łące Kany.
Szaleństwo i ukryty wymiar
Do Szczecina przyjadą też znakomici performerzy. Arti Grabowski pokaże 24-godzinny performens „Historia szaleństwa w jednej osobie”, a Antoni Karwowski wejdzie w „Ukryty wymiar”.
Chopin o piątej rano
Szczecinianie spragnieni intrygującej, nowej muzyki także dostaną wiele propozycji. Projekt „Oumuamua” singapurskiego kompozytora i pianisty Tze Toha, łączący w sobie bogactwo muzyki filmowej i nawiązania do klasyki, z wokalną improwizacją na żywo, z udziałem międzynarodowej grupy muzyków (w Domu Kultury 13 Muz, godz. 20.00) będzie zapewne jednym z najciekawszych wydarzeń Spoiw. Poza tym Małe Instrumenty (o 5 rano!), wykonają kompozycje Chopina (m.in. na Toy Piano!), a godzinę później zabrzmią żydowskie pieśni miłosne w interpretacji Oli Bilińskiej (program „Libelid”). Dom Tańca tym razem potrwa aż 10 godzin, a rozpocznie go i zakończy Kapela Hałasów!
Piaskopis na placu Solidarności
Ciekawie zapowiada się także akcja performatywna „Skryf” Gijsa Van Bona (od 10.00 do 12.30 na pl. Solidarności), który uruchomi sterowane komputerowo urządzenie z ramieniem rozpylającym proszek. Zastosowana technologia pozwala na pisanie liter i tworzenie prostych rysunków. Wysokość liter nie może przekraczać 1 metra, ale długość tekstów jest nieograniczona...
Niezwykły audiospacer
W tym samym miejscu (o godz. 16.00) rozpocznie się "Majdan. Spacer", czyli akcja miejska przygotowana przez grupę Pic Pic z Kijowa. Uczestnicy będą słyszeli głos w słuchawkach, opowiadający historię Maszy, studentki Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, która wzięła udział w protestach antyrządowych, a podsumowaniem wspólnego doświadczenia będzie wizualna perspektywa miasta z podtekstem teatralnym.
Cały program zakończy śniadanie na Łące Kany (godz. 8.00). Szczegóły wszystkich propozycji można znaleźć na stronie http://spoiwakultury.eu/
Komentarze
0