Tegoroczne wojewódzkie święto plonów odbędzie się w Ogrodach Przelewice (24-25 września). Poza tradycyjnym dzieleniem się chlebem i efektownymi wieńcami dożynkowymi, będzie też jarmark z rękodziełem i tradycyjnymi produktami regionalnymi oraz liczne atrakcje dla dzieci. Obok kapel ludowych i dziecięcych, na scenie wystąpi zespół „Poparzeni Kawą Trzy”.

 

Dożynki to przede wszystkim tradycyjne obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Przy okazji doskonała okazja do prezentacji i promowania regionalnej kultury, tradycji, kulinariów czy rękodzieła. Co równie istotne, to też po prostu dobra zabawa dla całych rodzin.

Barwny korowód dożynkowy i oryginalne wyroby na jarmarku

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Wojewódzkich będą Przelewice. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 24 września od mszy św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski (g. 12). Później odbędzie się tradycyjny korowód dożynkowy, z prezentacją efektownych wieńców (g. 13). Najładniejsze z nich zostaną nagrodzone, w puli jest ok. 11 tys. zł.

Przez dwa dni korzystać będzie można z atrakcji na Placu Folwarcznym w Ogrodach Przelewice. Wytyczona zostanie tam Aleja Zachodniopomorskie Smaki z produktami regionalnymi. Rozstawią się stragany Jarmarku Dożynkowy z rękodziełem, a obok swoją ofertę zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich.

Atrakcje dla starszych i młodszych

Dla dorosłych przygotowano np. warsztaty serowarskie. Na dzieci czekać będą „dmuchańce” i zabawy prowadzone przez animatorów. Całe rodziny będą mogły zaangażować się w szereg promowanych podczas Dożynek inicjatyw ekologicznych.

Gwiazdą muzyczną sobotniego wieczoru będą „Poparzeni Kawą Trzy”. Wcześniej na scenie wystąpią lokalne zespoły ludowe i dziecięce. Zaprezentuje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce. W unikatowych strojach pyrzyckich, zrekonstruowanych na podstawie dawnych rycin, opisów i fotografii, z haftami i ozdobami, które zostały wykonane ręcznie przez pyrzyckich twórców ludowych.

Podczas Dożynek zostaną również rozstrzygnięte konkursy realizowane przez Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego – „Piękna Zachodniopomorska Wieś 2022”.


???? PROGRAM:

 Sobota - Dożynki wojewódzkie

▪️12:00 - Msza w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Przelewicach, po mszy przemarsz korowodu dożynkowego na Plac Folwarczny Ogrodów

▪️13:00 - Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce

▪️14:00 - Uroczyste rozpoczęcie dożynek

od 14:30 - 20:00 - Część artystyczna dożynek w tym: występy zespołów ludowych i śpiewaczych, konkurs na Wieniec Dożynkowy i rozstrzygnięcie konkursu - Piękna Zachodniopomorska Wieś ▪️20:00 - Gwiazda wieczoru "Poparzeni Kawą Trzy"

▪️21:30 - Long & Junior

▪️od 22:30 - 1:00 - Zabawa z DJ-em Larsonem

◾️ Jarmark Dożynkowy:

Warsztaty Serowarskie, Miasteczko Dobrych Praktyk, Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego, strefa zabaw, małe zoo

Niedziela – Przegląd Piosenki Rozrywkowej

▪️11:00 - Kontynuacja Jarmarku Dożynkowego

▪️12:00 - Otwarcie przeglądu

▪️16:00 - Finał przeglądu – ogłoszenie wyników

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/638521324471960/638521337805292/