Pozostały już tylko dwa koncerty w ramach Baltic Neopolis Festival. 30 lipca w Kołobrzegu, a dzień później w Szczecinie (w kościele pw. Jana Ewangelisty) publiczność spotka się z artystami londyńskiego Royal Opera House. Ci znakomici instrumentaliści wspierani przez liderów Baltic Neopolis Orchestra zagrają wielkie dzieła muzyki barokowej!

Royal Opera House to jedna z najważniejszych (obok English National Opera) instytucji muzycznych w Londynie. Znajduje się w głównej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Muzycy, którzy tworzą stały skład instrumentalistów, to europejska ekstraklasa muzyki klasycznej. Dlatego możliwość zobaczenia takich solistów w Szczecinie to wydarzenie bardzo oczekiwane przez lokalnych melomanów.

Na scenie w kościele Jana Ewangelisty zobaczymy dobrze już znanego z występów w naszym mieście bułgarskiego skrzypka Vaska Vassileva (dyrektora artystycznego Baltic Neopolis Orchestra), ale także Andriya Viytovycha (altówka), Christophera Davida Vanderspara (wiolonczela) i Tony`ego Houghama (kontrabas). Towarzyszyć im będą liderzy Baltic Neopolis Orchestra, a wśród nich m.in. Emanuel Salvador (skrzypce).

Program pt. „Covent Garden Soloist w Szczecinie” został złożony z bardzo znanych, jak i mniej popularnych, jednak tak samo wartościowych, dzieł okresu baroku. Będą to kompozycje trzech Janów - słynna Aria na strunie G J.S. Bacha, przyjemny i liryczny, lecz wymagający i zaskakujący Kanon D-dur Johanna Pachelbela oraz Passacaglia op. 20, utwór norweskiego twórcy, Johanna Halvorsena.

Co ciekawe, dokładnie 28 lipca, czyli trzy dni przed koncertem, minie 270 rocznica śmierci Bacha oraz 279 rocznica odejścia Antonia Vivaldiego (nazywanego „Rudym księdzem”). Podczas koncertu usłyszymy jego Podwójny Koncert skrzypcowy a-moll, R. 522.

Wśród tych wspaniałych kompozycji znajdą się jeszcze także utwory Arcangela Corellego (Concerto Grosso) oraz George’a Philipa Telemanna Koncert G-dur na altówkę i orkiestrę smyczkową. Zatem finał VI Baltic Neopolis Festival, który przebiegał w tym roku przez m.in. Złocieniec, Pyrzyce i Wolin, będzie z pewnością interesujący i efektowny. Przekona chyba nawet największych sceptyków, że muzyka barokowa jest różnorodna i wielobarwna.

Bilety na ten klasyczny wieczór są do nabycia na www.bilety.fm Kto jednak nie będzie mógł przyjść 31 lipca na to wydarzenie, ma szansę obejrzeć transmisję na żywo w Internecie.