Tematem przewodnim środowej konferencji prasowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej był projekt „Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie".

Akademia Sztuki powstanie?

Akademia Sztuki, to nowa uczelnia, która miałaby powstać na bazie trzech szkół wyższych: części Uniwersytetu Szczecińskiego, filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz prywatnej Wyższej Szkoły Użytkowej.

Poparcie wszystkich sił politycznych

Oprócz tych instytucji, w projekt powołania Akademii Sztuki zaangażowało się również wielu pracowników nauki i artystów. Powołanie nowej uczelni poparły również wszystkie, najważniejsze siły polityczne: SLD, PiS i PO. W tej chwili, aby Akademia Sztuki mogła w zakładanym terminie (czerwiec 2010 roku) przyjąć nowych studentów, projekt musi zostać poddany pod obrady Sejmu jeszcze przed przerwą wakacyjną.

Otwarty apel do premiera

Na środowej konferencji prasowej SLD został przedstawiony list posła Grzegorza Napieralskiego do premiera rządu Donalda Tuska, w którym poseł zwraca się z otwartym apelem do Pana Premiera o zgodne poparcie inicjatywy powołania w Szczecinie Akademii Sztuki. Ta placówka, jak na konferencji prasowej powiedział przewodniczący klubu SLD Jędrzej Wijas, jest potrzebna Polsce i Europie. Prośba do premiera, by przychylił się do tego projektu, jak mówił dalej Jędrzej Wijas, była motywowana również faktem, iż obecnie potrzebna jest jedynie polityczna wola rządu i Platformy Obywatelskiej.