Zamiast zimy – pełne lato, zamiast klubów – otwarta przestrzeń. Tegoroczna edycja Akustycznia umili szczecinianom wizyty na Łasztowni podczas jednego z największego wydarzenia w mieście.

Trzynasta edycja szczecińskiego festiwalu Akustyczeń wyjątkowo przypadnie na okres letni.

– Akustyczeń jest bardzo rozległym gatunkowo festiwalem, nie zatrzymujemy się na dłużej praktycznie przy żadnym stylu muzycznym – mówi Olek Różanek, organizator Akustycznia. – Ideą od zawsze jest zabawa muzyką, kiedyś narzucaliśmy formułę unplugged, dziś już nie narzucamy niczego ani innym, ani tym bardziej sobie. Rokrocznie staramy się wzbogacić ofertę naszego wydarzenia o nowe na scenie krajowej nazwiska. W tej wyjątkowej i nieco innej niż dotychczasowe edycji skupimy się jednak na zespołach ze Szczecina i regionu.

Pierwszy raz w plenerze. „Nie boimy się zmian”

– Będziemy niejako przeplatać się z ofertą artystyczną festiwalu Żagle 2021, który zastępuje niedoszły do skutku finał regat the Tall Ships Races. Już sama ta fuzja dwóch imprez na jednej scenie będzie zaskakująca – przyznaje Różanek i dodaje:

– Na pewno nie boimy się tych zmian, a nawet cieszymy się na nie, są one bowiem okazją do wzięcia jakiegoś głębszego oddechu, spojrzenia na nowo w pewną sprawdzoną ale może i zastałą formułę. Jestem jednak pewien, że prowadzący całość Szymon Kaczmarek sprosta zadaniu ze znaną sobie gracją. Większośc z koncertów będzie rejestrowana. Od strony nagłośnienia też nie mam obaw, firma Audio Company od lat realizuje tego typu wydarzenia. Cieszę się, że będziemy co jakiś czas publikować zarejestrowane koncerty.

Lokalni artyści podbiją scenę

W ramach tegorocznego Akustycznia zaplanowano 3 dni koncertów, podczas których wystąpią artyści i zespoły związane ze Szczecinem i regionem. Już 30 lipca na scenie na Łasztowni jako pierwsi zagrają The Ears, którzy prezentują połączenie awangardowego rocka, popu i elektronicznych eksperymentów. Zespół tworzą: Marta Uszko, Tomasz Licak, Maciej Wróbel oraz Michał Starkiewicz. Następnie przyjdzie kolej na Tragarzy, zespół z pogranicza hop-hopu, funky i reggae, którego liderami są Chillu i Przemek Kazaniecki.

Drugi dzień koncertowy rozpocznie Kapitan Stereo, grupa, która powstała w 2013 i została zwycięzcą międzynarodowego konkursu Jard Rock Rising 2017. Potem na scenie pojawi się Konrad Słoka z Zespołem, czyli projekt, który prezentuje nostalgiczne oblicze artysty. Bezpośrednie, autobiograficzne teksty i kameralne, czasem surowe brzmienia, trafiają do odbiorców o nie tylko rockowych upodobaniach. Kłamcy i grzesznicy, swoiste alter ego Konrada, cenią sobie w muzyce otwartość oraz szczerość i na koncertach zachęcają do wspólnego, spontanicznego muzykowania.

Trzeci i ostatni dzień festiwalu przyniesie ze sobą występ młodego zespołu ze Szczecina grającego od 2020 roku, Margins. Muzycznie poruszają się w klimatach chamber popu, popu orkiestrowego, art rocka i post rocka. Ich marzeniem jest wkrótce zagrać koncert z orkiestrą na scenie szczecińskiej Filharmonii.

Już o 20:00 rozpocznie się koncert Chango, czwórki szczecińskich muzyków: Szymona Drabkowskiego (gitara), Macieja Kałki (gitara basowa), Borysa Sawaszkiewicza (instrumenty klawiszowe) i Tomasza Nawrockiego (perkusja). Grupa odnosi się do licznych tradycji muzycznych, starając się wytworzyć pewien niekonwencjonalny styl oparty na eksperymentalnym podejściu do żywego tworzenia muzyki.

Na sam koniec na scenie zobaczymy #ukrytedowiadomości, czyli autorski projekt Jacka Szymkiewicza i szczecińskiego zespołu Chango. Jak mówią artyści: „nagraną przed epidemią płytę odłożyliśmy na półkę. Tak jak w obliczu jednej wielkiej niewiadomej w jaką zamieniła się przyszłość, odłożyliśmy nasze plany koncertowe i wydawnicze. Kiedy coraz bardziej okazywało się, że pochodząca z nowego materiału piosenka „Czas” i sytuacja wokół opowiadają tę samą historię, postanowiliśmy opublikować utwór w sieci. Z dnia na dzień pojawił się tytuł płyty i nazwa zespołu. Okoliczności podpowiadają kolejne kroki”.

Jak zimowy festiwal znalazł się na letniej imprezie?

Nie ma co ukrywać, ostatnie miesiące dla branży muzycznej były wyjątkowo trudne. Obostrzenia nie pozwalały na organizację koncertów i festiwali. Teraz jednak przy ogromnej determinacji i owocnej współpracy z Wydziałem Kultury Miasta Szczecin, Szczecińską Agencją Artystyczną, Pomorzem Zachodnim oraz nowym partnerem, szczecińską firmą Megaton – Techniczne Zaopatrzenie Firm, Akustyczeń może zawitać na scenie na Łasztowni.

– Cieszę się, że działamy i że zostaną z tego działania trwałe ślady. Współpraca ze Szczecińską Agencją Artystyczną jest jasna i klarowna, nie mam więc obaw o końcowy efekt naszego wspólnego eksperymentu – mówi Różanek.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Program festiwalu:

Scena Łasztownia

30.07.2021

18:00 – The Ears

22:00 – Tragarze

31.07.2021

18:00 – Kapitan Stereo

21:00 – Konrad Słoka z Zespołem

01.08.2021

19:00 – Margins

20:00 – Chango

21:00 – #ukrytedowiadomości