Magistrat ogłosił kolejne ulgi dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Wszyscy poszkodowani prowadzący działalność w lokalach komunalnych, za okres od marca do czerwca, zapłacą czynsz w wysokości zaledwie 1 zł za m2. Dodatkowo, specjalne rozwiązania przygotowano dla właścicieli restauracji.

- Mamy rozwiązanie, które pomoże wielu osobom. To wstępny plan wychodzenia z tego stanu uśpienia gospodarki. Przygotowujemy niezbędne procedury, które będą mocno uproszczone, żeby przedsiębiorcy mogli odrobić chociaż część strat spowodowanych przez koronawirusa – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

Propozycje korzystnych dla przedsiębiorców zmian przygotował zespół ekspercki ds. kryzysu, w skład którego wchodzą szczecińscy ekonomiści, przedsiębiorcy i naukowcy. To kolejne elementy, które wejdą w skład lokalnego pakietu wsparcia dla gospodarki Szczecina. O obniżenie czynszu do symbolicznych rozmiarów mogą ubiegać się przedsiębiorcy wszystkich branż zamkniętych w czasie pandemii. Za komunalny lokal użytkowy, od połowy marca do końca czerwca obowiązuje stawka czynszu w wysokości 1 zł za m2.

Dodatkowo, właściciele restauracji mogą liczyć na obniżkę czynszu o 50% również w lipcu i sierpniu. Poza tym, opłaty za prowadzenie ogródków gastronomicznych będą objęte aż 90% rabatem. Miasto zapowiada też, że w miarę możliwości będzie zgadzać się na powiększanie obszaru takich ogródków. Zmiany planowane są np. w Alei Fontann.

Ewentualne zniżki, umorzenie lub rozłożenie opłat na raty dla firm innych branż będą rozpatrywane indywidualnie.