Olbrzymie flagi z nazistowskimi swastykami i Adolf Hitler odbierający paradę blisko 50 tysięcy członków formacji partyjnych (m.in. SS i SA). 12 czerwca 1938 r. na Tarasach Hakena (dzisiejsze Wały Chrobrego) odbył się największy nazistowski spektakl propagandowy w historii Stettina.

Hitler przyjechał wówczas do Stettina na zjazd partyjny pomorskiej NSDAP. Kulminacją blisko pięciogodzinnej wizyty była parada na Hakenterrase. Na zdjęciach ze zbiorów Wojciecha Bojarskiego widać, że wizyta Führera przyciągnęła tłumy. „Pommersche Zeitung”, organ prasowy NSDAP, poda później, że w uroczystościach wzięło udział 150 tys. osób. Przy dźwiękach marszu przedefilowało 47 tysięcy członków różnych formacji politycznych,

Hitler przyjechał do Stettina pociągiem. Dotarł na Dworzec Główny ok. godziny 13.30. Po mieście poruszał się otwartym mercedesem, z którego na stojąco miał pozdrawiać tłumy, co chwilę podnosząc rękę w nazistowskim geście. Przez dzisiejsze ulice: Dworcową, Niepodległości i Jana Pawła II pojechał najpierw do siedziby władz Prowincji Pomorza w gmachu, w którym dziś mieści się Urząd Miasta.

Tam odebrał honorowe obywatelstwo Stettina, którego nigdy później nie został pozbawiony. Ta kwestia do dziś budzi emocje i część osób uważa, że współczesna Rada Miasta powinna unieważnić decyzję niemieckich rajców. Urzędnicy przyjęli jednak interpretację, że nie ma ciągłości prawno-ustrojowej między niemieckim Stettinem a polskim Szczecinem, więc Hitler nigdy nie był honorowym obywatelem polskiego miasta. Przed rokiem wykreślono więc nazwiska tylko tych osób, które otrzymały ten tytuł w czasach PRL (m.in. Nikitę Chruszczowa i Bolesława Bieruta).

12 czerwca 1938 r. Hitler zdążył jeszcze odwiedzić Muzeum Miejskie na Tarasach Hakena i obejrzeć z motorówki port oraz stocznię Vulcan. Około godziny 18 był już na Dworcu Głównym, gotowy do podróży powrotnej.

Szczegółowo wizytę Hitlera w Szczecinie opisał Wojciech Wichert w artykule „Wizyta Hitlera w Szczecinie z okazji pomorskiego zjazdu partii NSDAP w dniu 12 czerwca 1938 roku (w świetle regionalnego organu prasowego NSDAP)”, który ukazał się w Przeglądzie Zachodniopomorskim nr 4/2014.

Zobacz też:

10 najbardziej wpływowych ludzi, którzy odwiedzili Szczecin