Marzec to rekordowy pod względem liczby wydarzeń miesiąc w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia! Przed nami wieczór morski, benefis jednej z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistek i pasjonatek morza w Szczecinie, ale i koncerty polskich gwiazd, w tym rozchwytywanego zespołu Kwiat Jabłoni i zbierającej doskonałe recenzje za swój ostatni album Julii Marcell. Z kolei 21 marca urodzinowa impreza z okazji 5 lat istnienia Starej Rzeźni.

– Marzec jest dla nas miesiącem wyjątkowym, bo w marcu 2015 roku z inicjatywy prezes Laury Hołowacz do życia powołana została Stara Rzeźnia. Wtedy mało kto myślał, że Łasztownia może się tak zmienić i stać się sercem Szczecina – mówi Iwona Nowakowska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Dzisiaj widzimy, że to możliwe, a liczba wydarzeń w naszej instytucji tylko świadczy o tym, że Stara Rzeźnia się podoba, że ma swoje miejsce w tożsamości Szczecina i udaje nam się zainteresować naszymi wydarzeniami licznych mieszkańców.

Oto co w marcu będzie się działo w Starej Rzeźni:

6 marca – koncert zespołu Sklep z ptasimi piórami

godz. 19:00, bilety 50 zł

Sklep z ptasimi piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną naszego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog –Ryszard Leoszewski. Z okazji Jubileuszu 40-lecia zespół wykonał swoje najważniejsze utwory z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie i nagrał album CD pt. „Taką cię widzę”. Podczas koncertu w Starej Rzeźni oprócz piosenek dobrze znanych szczecińskiej publiczności, zespół zaprezentuje premierowe utwory, które przygotowuje na kolejną płytę. Koncert jest częścią projektu „Scena Detaliczna 2020”, dofinansowanego przez Miasto Szczecin.

7 marca – performance marynistyczny "Szczecińska Keja 2020"

godz. 17:00, wstęp wolny

Będzie to swoista wyprawa po morskich anegdotach, sztukach wizualnych, sensualnych pokazach tanecznych oraz muzyce łączącej marynistyczne klimaty ze stylem electro. Tego wieczoru w Starej Rzeźni wystąpią m.in.: Kapitan Żeglugi Wielkiej Włodzimierz Grycner oraz Kapitan Lech Katkowski, duet TZiC, formacje taneczne: Medeina i Sahiba Disy oraz Gośka MarGoth Goluda. Imprezie towarzyszyć będą wystawy Marka Mosora (Galeria Widget) oraz Konrada Puchalskiego do wierszy "Rozmowy nocą" Anny Jakubczak. Nie zabraknie projekcji filmowej Haliny Nadolskiej oraz etiud Anety Benewiat. Wydarzenie poprowadzą: Anna Jakubczak oraz Magdalena Sowińska.

10 marca – wykład Małgorzaty Krawczak pt. „Nieoczywiste oblicze miłości”

godz. 18:00, wstęp bezpłatny

Każdy człowiek posiada taką część siebie, której nie jest świadomy i jej nie akceptuje. A ta część jest bardzo aktywna w nas, wręcz część rządząca naszym życiem. Cień – to ten obszar naszej podświadomości, w którym mamy stłumione rzeczy niechciane, wyparte oraz niespełnione marzenia i talenty. By uwolnić z cienia własne, nieuświadomione zasoby i talenty, i zneutralizować niepotrzebne emocje trzeba pokochać siebie, zakochać się w sobie i kochać każdego dnia pomimo trudności. Miłość do siebie to jedyna droga do tego, by odzyskać pewność siebie i żyć własnym życiem, i doświadczać sprawczości spełnienia.

11 marca – Blue Lady, czyli benefis Elżbiety Marszałek

godz. 18:00, wstęp bezpłatny

Spotkanie będzie idealną okazją do uczczenia wieloletniej działalności społecznej i naukowej Elżbiety Marszałek, propagatorki kultury, tradycji i obrzędowości morskiej, autorki publikacji, organizatorki imprez (m.in. ekspedycji „Flis Odrzański”, obchodów Dnia Rzeki Odry), do 2019 roku wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, członkini organizacji naukowych.

12 marca – wernisaż „Wszechświat koloru”

godz. 19:00, wstęp bezpłatny

12 artystów i blisko 50 prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych pod wspólnym tytułem „Wszechświat koloru” zagości w Starej Rzeźni, dzięki Fundacji na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy”. „Wszechświat koloru” jest trzecią edycją projektu Eviva l’Arte – cyklu międzynarodowych wydarzeń z zakresu sztuk interdyscyplinarnych. Ideą projektu jest otwartość kulturowa i otwartość na sztukę w ujęciu postaw artystycznych.

13 marca – Srebrny Lok – konkurs fryzjerski (XXVI edycja)

godz. 9:00

SREBRNY LOK - nazwa, która kojarzyć się może jedynie z WOJEWÓDZKIM KONKURSEM FRYZJERSKIM, który już od 26 lat organizowany jest przez Zespół Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie. Co roku w szranki staje grupa młodych adeptów sztuki fryzjerskiej – uczniów szkół całego województwa zachodniopomorskiego, którzy demonstrują swoje umiejętności zawodowe w kategoriach określonych regulaminem. W tym roku będzie można obejrzeć pomysły młodych stylistów na fryzury ślubne i folkową awangardę. Niespodziankę stanowi grupa jurorów, którzy będą oceniać poziom prac zawodników. Dzień konkursu to wspaniała okazja do odnowienia znajomości wśród branżowej braci fryzjerskiej, podpatrzenia młodych talentów i ewentualnie zwerbowania ich do pracy.

13 marca – spektakl „Wszystko o mężczyznach”

godz. 20:30, bilety 50 zł

Bycie mężczyzną to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności. Fabuła tego zabawnego spektaklu oparta jest na relacjach pomiędzy mężczyznami. Pełna emocji akcja zapewni widzom doskonałą rozrywkę i pobudzi wyobraźnię.

14 marca – warsztaty „Z szeregu wystąp!”

godz. 9:00 – 17:00, zapisy

Boisz się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci? Do dziś pamiętasz jak przed całą klasą miałaś/ miałeś wyrecytować wiersz z pamięci i zamiast to zrobić dochodziło do omdlenia? A może nie jest aż tak dramatycznie, ale sztuka wystąpień publicznych nadal jest Ci obca? Skorzystaj z warsztatów, naucz się: jak pewniej i śmielej wychodzić na scenę, jak opanować stres i jak mówić, żeby Cię słuchano. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Górska, improwizatorka, konferansjerka, aktorka – amatorka, na co dzień event manager w instytucji kultury oraz organizatorka spektakli improwizowanych, prekursorka sztuki improwizacji w Szczecinie.

15 marca – koncert Julii Marcell

godz. 19:00, bilety 60-90 zł

Artystka zaprezentuje szczecińskiej publiczności materiał z nadchodzącej płyty „Skull Echo”, którą promuje singiel „Moment i wieczność”. Najnowszy projekt Julii Marcell „Skull Echo” to płyta i film – tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę – elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Album powstał w Berlinie we współpracy z producentem muzycznym Michaelem Havesem. Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino.

20 marca – koncert zespołu Kwiat Jabłoni

godz. 20:00, bilety wyprzedane

Zespół Kwiat Jabłoni wyruszył w niezwykłą trasę po najlepszych polskich klubach. Podczas „Pożegnania z niemożliwym” Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz po raz ostatni wykonają w całości materiał z pokrytej złotem debiutanckiej płyty. W 18 miastach będzie można usłyszeć dobrze znane single w nowych aranżacjach, pojawią się także nowości i niespodzianki. To zwieńczenie ponadrocznego, intensywnego koncertowania w całej Polsce.

21 marca – 5. urodziny Starej Rzeźni

godz. 14:00, wstęp bezpłatny

Piąte urodziny Starej Rzeźni to idealna okazja do świętowania. W programie wydarzenia przewidzieliśmy atrakcje dla dzieci, koncerty i występy artystyczne. Nie zabraknie również urodzinowego tortu. Zapraszamy do spędzenia z nami tego wyjątkowego dnia.

Program wydarzenia:

14:00 – Bloco Pomerania – parada od Dźwigozaurów do Starej Rzeźni

14:30 – „Szalona Herbatka z Alicją”, spektakl dla dzieci w wykonaniu grupy Malinowe Marzenia

15:30 – STAN GER., koncert

16:30 – Olga Adamska & Krzysztof Baranowski, recital

17:30 – tort + przemowa Laury Hołowacz, Prezes firmy CSL

18:00 – Teatr Broadway - Prywatny Teatr Muzyczny Małgorzaty Obłój

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny, na wieczorny pokaz obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

22 marca – spektakl „Wniebowzięte. Komedia Lotnicza”

godz. 17:00, bilety 40 – 45 zł

Wytwórnia KDIT Komedie Dramaty Inne Tematy zaprasza na spektakl pt. „Wniebowzięte. Komedia lotnicza”. Dwie stewardessy. Jeden hotel. Jedna szalona noc. Jedno marzenie... i coraz więcej przeszkód na drodze do jego spełnienia! Czy Iwona i Ilona wyrwą się ze szponów demonicznej Kociborskiej i odlecą za ocean? Co na to Kapitan Jacek? A może wszystko tu nie jest tym, czym się wydaje? Prosimy zapiąć pasy i nie rozpinać ich, dopóki spektakl nie przestanie kołować na dobre. Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Obsada:

Ilona: Monika Nowogrodzka

Iwona: Ewa Ostrowska-Kunert/Gabriela Całun

reżyseria: Albert Osik

tekst: Maciej Kaczyński

27 marca – spektakl „Pół na pół”

godz. 19:00, bilety 50 zł

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie. Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza stabilizacja jest zagrożona?

29 marca – koncert zespołu Tymczasem

godz. 17:00, bilety 40-45 zł

TYMCZASEM to nieznana dotąd jeszcze dobra chwila autorskiej poezji śpiewanej, dla której warto się zatrzymać na moment i dać unieść nad ziemią, aż do skończenia ostatniego słowa i nuty. Zespół tworzy pięcioro muzyków ze Szczecina. Głębię utworów wokalisty Adama Siewruka barwnie uskrzydlają dźwięki melodyjnych skrzypiec, wzruszającego fletu, poruszających gitar akustycznych i basowej.