„Biografia i świadectwo” to hasło drugich Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie. W programie tego wydarzenia znajdziemy m.in. wykłady, dyskusje, projekcje filmów i recitale, a wszystko rozpocznie się 12 marca.

Potrzeba rocznicowa

„Program drugich Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie został skonstruowany w dużym stopniu w ten sposób by wypełnić potrzebę rocznicową związaną z powstaniem w getcie warszawskim” mówi prof. Jerzy Madejski.„Nie znaczy to jednak że inne zagadnienia będą nieobecne. Co istotne będzie to znakomita okazja do kontaktu z autorytetami w dziedzinie kultury żydowskiej w Polsce”. Już pierwszego dnia  w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Sowińskiego 68). będzie można m.in. uczestniczyć w  wykładzie profesora Sławomira Buryły „Zagłada w literaturze polskiej” oraz  w dyskusji wokół książki Mary Berg „Dziennik z getta warszawskiego”. W godzinach wieczornych w Muzeum Historii Szczecina na ul. Mściwoja profesor Madejski poprowadzi rozmowę z udziałem Ingi Iwasiów i Cezarego Korca na temat „Pięciu Ksiąg Tory”, publikacji Pawła Śpiewaka, który także będzie obecny na tym spotkaniu. 

Historia boksera

Z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim 13 marca (środa) zostanie przeprowadzone sympozjum w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego ( z udziałem m.in. Ireneusza Ziemińskiego, Jaromira Brejdaka i Piotra Weisera). Jednym z ciekawszych punktów programu tego dnia będzie na pewno wystąpienie Pawła Wolskiego  pod tytułem „Bokser i śmierć. Motyw walki w dyskusji nad przedstawialnością Zagłady” poświęcone niezwykłej  postaci Tadeusza Pietrzykowskiego, którego historia  zainspirowała Józefa Hena do stworzenia opowiadania na podstawie którego  słowacki reżyser Peter Solan zrealizował w 1962 r., film o tym samym tytule.

Literackie świadectwa

 Poza tym wiele słów zostanie powiedzianych o literackich świadectwach holocaustu. Przyczynkiem do   analizy tej kwestii  będzie m.in.  dyskusja panelowa „Piśmiennictwo getta w kanonie szkolnym”, którą poprowadzi Sławomir Iwasiów (13 marca) oraz wykład „Ocalić od zapomnienia” Magdaleny Tarnowskiej. Ta część Adlojady jest skierowana w dużym stopniu do młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli prowadzących zajęcia z historii oraz języka polskiego.

Nie tylko naukowo

Nie znaczy to jednak, że tylko naukowe dyskusje  wypełnią program całego wydarzenia. Urozmaiceniem  projekcja filmu dokumentalnego „Wybrany” – autorstwa  Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego (16 marca  w Gmachu Głównym  Muzeum Narodowego), a poza tym trzy koncerty . Pierwszego dnia pod hasłem   „Wspomnień czar” usłyszymy recital piosenek wykonywanych przez Wierę Gran, które  zaśpiewa  Ewa Filipowicz – Kosińska” w Ratuszu Staromiejskim (12 marca, godz. 18.00), a poza tym organizatorzy przygotowali  występ Chóru Ton Art.  pod dyrekcją Andrzeja Potapczuka (15 marca, godz. 18.00, w Gmachu Głównym MN). oraz  prezentację uczniów Zespołu Szkól Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie – „Pieśni żydowskie” (16 marca, w Cafe Secesja). Zaśpiewają oni m.in. takie utwory jak „Dona, dona”, „Joszke odjeżdża” czy „Trzy córeczki”

Muzeum Narodowe w Szczecinie,  Wydział Filologiczny oraz Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Secesja Cafe  to organizatorzy drugiej Adlojady, a portal wSzczecinie.pl jest jednym z jej  patronów medialnych.