Po raz kolejny szóstka artystów z Pomorza Zachodniego ma szansę otrzymać marszałkowskie stypendia, na które w tym roku przeznaczono łącznie 90 tysięcy złotych. „Wybierane projekty są zawsze bardzo ciekawe i różnorodne. Z dużym zaciekawieniem czekam na tegoroczne propozycje” – przyznaje marszałek Olgierd Geblewicz.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawane są od 2006 roku. Od tego czasu otrzymały je 63 osoby, a łączna ich wartość wyniosła około 800 tysięcy złotych. 

Jak podkreśla Olgierd Geblewicz, „wybierane projekty są zawsze bardzo ciekawe i różnorodne”. – W naszym gronie są między innymi muzycy, aktorzy, malarze, graficy, dokumentaliści, rzeźbiarze. Z dużym zaciekawieniem czekam na tegoroczne propozycje – dodaje.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stypendystami zostali Zuzanna Legan, Tytus Łajdecki, Karol Pabich, Ewa Pawlińska, Maria Radoszewska i Piotr Stanek. Szóstka artystów za przyznane pieniądze zrealizowała wieczór poetycki, choreograficzny spektakl solowy, koncert młodych muzyków jazzowych, wydanie malowanki dla dzieci o punktach widokowych Szczecina i okolic oraz plakatów piktogramowych, cykl rzeźb wraz z nagraniem ścieżki dźwiękowej i teledysku do autorskiej wersji utworu „Diva dance” z filmu Piąty Element.

W tym roku o środki mogą ubiegać się osoby, które profesjonalnie zajmują się działalnością artystyczną. Stypendia mogą zostać przyznane osobom do 35. roku życia, których miejscem zamieszkania lub tworzenia jest Pomorze Zachodnie. Wnioski mogą składać również artyści, których tematyka projektów dotyczy województwa zachodniopomorskiego.

Wnioski można składać do 17 kwietnia br. Szczegóły oraz lista niezbędnych dokumentów do złożenia znajdują się na stronie www.kultura.wzp.pl.