Przed Wami ostatnia część niestandardowego zestawienia utworów szczecińskich raperów. Po Łonie i Sobocie przyszła pora na grupę PMM. Na przygotowanej liście znalazły się m.in. utwory poświęcone takim wartościom, jak wiara i miłość, kawałek pozwalający na wyciszenie i odprężenie czy też numer podejmujący tematykę właściwego podejścia człowieka do życia.

Tworząc różnego rodzaju zestawienia utworów danego artysty, niekoniecznie rapera, bierze się pod uwagę przede wszystkim jego najlepsze dokonania. Można również pokusić się o opracowanie bardziej nietypowej listy, np. poprzez przypisanie poszczególnym literom składającym się na nazwę miasta, z którym jest on związany, kawałków, których tytuły zaczynają się właśnie od tych liter. Poniższy artykuł stanowi przykład takiego zestawienia dotyczącego szczecińskich raperów.

[ zobacz też: 8 liter – 8 utworów, czyli S.Z.C.Z.E.C.I.N. Łony ]

Podstawowa trudność w opracowaniu takiej listy związana jest z tym, że w dyskografii danego twórcy może występować kilka utworów rozpoczynających się od pożądanej litery, liczba takich kawałków może być zbyt mała lub może nie istnieć żaden taki numer. Dwa ostatnie przypadki wiążą się oczywiście z tym, że takie zestawienie byłoby niemożliwe do przygotowania. Natomiast pierwsza wymieniona trudność rozwiązana została poprzez wybór utworu zasługującego na uwagę, a który spotkał się z małym zainteresowaniem słuchaczy. W niektórych przypadkach zadanie było ułatwione, gdyż konkretnej literze odpowiadał tylko jeden kawałek.

[ zobacz też: 8 liter – 8 utworów, czyli S.Z.C.Z.E.C.I.N. Soboty ]

S jak ”Spokój”

Pierwsza pozycja w zestawieniu to utwór zatytułowany ”Spokój”, który znajduje się na trzecim albumie PMM – ”Poza horyzont”. Kawałek idealny dla wszystkich, którzy potrzebują chwili odpoczynku i odprężenia, co podkreślone zostało m.in. w refrenie: „To chillout, to trzy minuty ciszy/ Twój duch odpoczywa, kiedy dźwięki te słyszy/ To chwila, bilans twych prywatnych myśli/ Znajdź czas dla najbliższych”.

Z jak ”Z wiarą”

Kolejny numer na liście nosi tytuł ”Z wiarą” i pochodzi z debiutanckiego krążka szczecińskiej grupy. Kawałek ten poświęcony jest jednej z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka, bez której niemal niemożliwe staje się osiągnięcie jakiegokolwiek sukcesu. Po rozpadzie Projektantów Głowa wraz z Wężem powołał do życia nowy projekt i, z płyty na płytę, konsekwentnie poszerzają grono swoich słuchaczy, dzięki czemu obecnie nasze miasto na ogólnopolskiej scenie hip-hopowej nie jest już kojarzone tylko z duetem tworzonym przez Łonę i Webbera.

C jak ”Co jest 5”

”Co jest 5” to pierwszy w zestawieniu i jedyny w dyskografii PMM utwór, którego tytuł rozpoczyna się od litery ”C”. Podobnie jak wcześniejsza pozycja, również ten kawałek pochodzi z pierwszej płyty szczecińskiego składu. Charakterystyczne dla niego są linijki Głowy i Węża skierowane do wrogów oraz wersy wymierzone w słabych raperów poparte agresywną nawijką głównie pierwszego z wymienionych twórców. Mocny przekaz tego utworu widoczny jest w szczególności w następujących słowach refrenu: „Ty wiesz co jest 5, gdy wrzucasz ten kompakt/ To kolba, która grymas trzyma na mordach”.

Z jak ”Z tych samych miejsc”

Na przygotowanej przeze mnie liście dotyczącej PMM dominują nagrania pochodzące z debiutanckiego krążka. Kolejny z nich i drugi, którego tytuł rozpoczyna się na literę ”Z”, to numer ”Z tych samych miejsc”. Już przy wspomnianym wyżej wydawnictwie członkowie szczecińskiej grupy współpracowali z czołówką polskiej sceny hip-hopowej. Wystarczy wymienić tutaj takich twórców jak: Eldo i Jotuze tworzący legendarny Grammatik, Ero, Kajman, PIH czy Ten Typ Mes. Wśród wykonawców, którzy pojawili się gościnnie znalazł się ponadto, obecnie święcący triumfy, Zeus. Łódzki raper nie tylko dostarczył swoją zwrotkę na omawiany kawałek, ale również go wyprodukował. Słuchacze otrzymali jeden z najlepszych numerów w twórczości Głowy i Węża, w którym podkreślają swoje pochodzenie.

E jak ”Energia”

Jedyny w twórczości szczecińskiego składu utwór, którego tytuł rozpoczyna się na literę ”E”. ”Energia” znalazła się na drugim albumie Głowy i Węża – ”Rap, stresy, hulana, interesy” – wydanym nakładem warszawskiej wytwórni Prosto. Do tego jednego z najbardziej energetycznych, za sprawą charakterystycznego bitu DJ’a Story, numerów nakręcono nietypowy teledysk, który spotkał się w większości z negatywnym przyjęciem.

C jak ”Chłopcy z Placu Broni”

Coraz silniejsza pozycja grupy PMM na polskiej scenie hip-hopowej zaowocowała wieloma gościnnymi udziałami raperów ją tworzących na płytach innych artystów. Jedna ze zwrotek Głowy trafiła na epkę warszawskiego składu W Zmowie zatytułowaną ”Jestem…”. Szczeciński raper pojawia się w utworze ”Chłopcy z Placu Broni”, który zobrazowany został wideoklipem i promuje wspomniane wydawnictwo.

I jak ”Idę tam”

W dotychczasowej dyskografii PMM można znaleźć dwa kawałki, których tytuły zaczynają się na literę ”I”. Obok bardziej rozpoznawalnego utworu ”Ile dróg, tyle prawd”, do którego nakręcony został teledysk, na uwagę zasługuję także numer zatytułowany ”Idę tam” pochodzący z debiutanckiego krążka grupy. Jest to bardzo poruszający kawałek, którego tematem jest miłość i oddanie Głowy i Węża do rapu. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez obecności tego gatunku muzyki. Jeżeli, tak jak szczecińscy raperzy, jesteście jego fanami, podążajcie za słowami nagranego przez nich refrenu: „Idę tam, gdzie ta muzyka gra”.

N jak ”Nie jest mi wszystko jedno”

Ostatnia pozycja na liście należy do utworu zatytułowanego ”Nie jest mi wszystko jedno”, który znajduje się na ostatniej płycie szczecińskiej grupy – ”Poza horyzont”. W numerze tym Głowa i Wężu dzielą się swoimi doświadczeniami życiowymi, a przekaz z niego płynący jest bardzo prosty: „Nie można podchodzić do życia z obojętnością”. Dodatkowym atutem kawałka jest występujący w refrenie damski wokal należący do artystki o pseudonimie Emose.