Matka to bez wątpienia jedna z najważniejszych osób w życiu człowieka. Z okazji przypadającego dzisiaj święta zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym specjalnie na ten dzień zestawieniem utworów szczecińskich artystów, które są jej poświęcone.

The Analogs ”P.S.M.”

Listę otwiera piosenka szczecińskiej grupy grającej street punka The Analogs pt. ”P.S.M.”, pochodząca z albumu ”Poza prawem”. Skrót znajdujący się w tytule utworu rozwija się jako: ”Pamiętaj Słowa Matki”. W tekście numeru podkreślona została rola matki, która stanowi podporę dla dziecka w trudnych życiowych chwilach, i waga przekazywanych przez nią treści.

Świadczy o tym m.in. poruszający refren: „Jeśli stracisz wiarę, kto otrze twoje łzy? Jeśli sam zostaniesz, kto otrze twoje łzy? Gdy świat się zawali, kto otrze twoje łzy? Kto spojrzy w Twoje oczy, da siłę żeby żyć?”, a także następujące fragmenty tekstu piosenki: „Pamiętaj słowa matki/ Zawsze przez całe życie/ Gdy świat stoi w ogniu/ Gdy nie masz dokąd uciec”, „Pamiętaj słowa matki/ Pamiętaj oczy smutne/ Dla kogo będziesz żył/ Gdy od niej się odwrócisz”.

Filipinki ”Charleston nastolatków”

Drugą pozycją w zestawieniu jest utwór Filipinek, żeńskiego zespołu wokalnego działającego w latach 1959-1974, zatytułowany ”Charleston nastolatków”. Piosenka ta udowadnia, że w zależności od sytuacji na rynku modowym, matka może być dla dziecka w tej kwestii autorytetem i nieocenionym źródłem pomocy. W treści utworu padają np. takie słowa: „Nasze mamy muszą uczyć nas/ Taki mamy dziwny trochę czas/ Mody krzyk każe nam/ Słuchać znów naszych mam/ No bo cóż, nie potrafisz sam, oho!”.

W innym fragmencie tekstu Filipinki wyraźnie podkreślają znajomość stylu charleston przez swoje mamy, będącego tematem tej pozycji: ”Moja mama zna charlestona pas/ Moja mama dobre serce ma/ Szuka więc starych płyt/ Słychać już znany rytm/ Charleston, charleston płynie ze wszystkich stron”.

Wiele C.T ”Czasem trzeba coś poświęcić”

Utwory, w których szczecińscy artyści oddają hołd swoim matkom, można również znaleźć w szczecińskim rapie. Jednym z nich jest kawałek legendarnej grupy Wiele C.T. ”Czasem trzeba coś poświęcić”, w którym zgodnie z jego tytułem padają słowa podkreślające poświęcenie jednej osoby dla drugiego człowieka, w tym przypadku matki dla syna: „Dziękuję mamie, że poświęciła swoją miłość, żeby mnie wychować/ Najtrudniejszą rzeczą jest poświęcenie się dla kogoś”.

Łona ”Raperzy są niedobrzy”

Kolejna rapowa pozycja na liście to solowy numer Łony, pochodzący z albumu ”Koniec żartów”, zatytułowany ”Raperzy są niedobrzy”. Szczeciński raper z dużą dozą humoru podchodzi do kwestii niezrozumienia muzycznej pasji artysty przez matkę – problemu, z którym zmaga się z pewnością wielu słuchaczy rapu.

Należy podkreślić, że Łona w swoich wersach przedstawił podejście do muzyki z dwóch perspektyw – swojej i rodzicielki, zwracając uwagę przede wszystkim na stereotypowe oceny gatunku i sugestie ze strony matki do zmiany zainteresowań i zajęcia się nauką: „Słuchaj co mówię, przecież jestem Twoją matką/ Nie zaprzeczysz faktom, to najzwyklejsze szczeniactwo/ Rzuć to, zajmij się wreszcie edukacją”, ”Synu, zajmij się czymś, słyszę codziennie od nowa/ A ja nie narzekam mamo na brak zainteresowań/ Cieszę się, widząc Twoją troskę o moją przyszłość/ Ale patrz to proste – nie da się zrobić nic by to ze mnie wyszło”.

Szczeciński raper podkreśla swoją miłość do matki (”Kocham Cię i boli mnie to, że tak mało między nami porozumienia w kwestii rapu”) i apeluje w refrenie o zrozumienie swojej pasji (”Mamo, zrozum, że rap nie tak straszny jest jak go malujesz/ Mamo, zrozum wreszcie, apeluję!”).

PMM feat. Ero ”Goniąc życie”

W twórczości szczecińskiej grupy hip-hopowej PMM, tworzonej przez Głowę i Węża, również można znaleźć odniesienia do matki. W wersie z numeru pt. ”Goniąc życie”: ”Blok mnie wychował jak matka, którą kocham”, pierwszy z wymienionych raperów prezentuje interesujące porównanie. Zestawia w nim ze sobą wychowanie rodzicielskie z wychowaniem na blokowisku, deklarując jednocześnie swoją miłość do matki.

Bonson/ Matek ”O mnie się nie martw”

Ostatni rapowy kawałek w zestawieniu należy do duetu Bonson/ Matek – jednej z największych nadziei polskiej sceny wywodzącej się z naszego miasta. Utwór ”O mnie się nie martw” pochodzi z płyty ”Historia po pewnej historii”, która ukazała się legalnie na rynku za pośrednictwem wytwórni Koka Beats, i jest jedyną pozycją, ze wszystkich tu prezentowanych, o tak smutnej wymowie.

Tekst utworu odnosi się m.in. do słabości szczecińskiego rapera i braku odpowiedniego kontaktu z matką. Potwierdzają to m.in. następujące linijki: „Nie odzywałem się przez tydzień, w Twoim głosie słyszę niemoc/ Nie pytasz dokąd idę, ale wiem, że idziesz ze mną/ Tam jutro spotkamy się na chwilę, na pewno/ Nie lubię kiedy pytasz czy przyjdę na trzeźwo/ O mnie się nie martw, mama, o mnie się nie martw/ Możesz modlić się za mnie, bo o resztę nie dbam znów”. Jednocześnie artysta pozostawia w kawałku nutkę optymizmu, dając nadzieję na zmianę zachowania po poniesieniu życiowej porażki: „Wczoraj znów szukałem śmierci na ulicach/ Ale nie martw się, nie pytaj, chyba śmierć nas unika/ Przyjdzie czas, wiary nie trać, oddychaj/ Przeproszę Ciebie pierwszą, gdy przegram, oddychaj”. Jest to z pewnością szczery i bardzo poruszający numer.

Gruba mama na zakończenie

Listę zamyka piosenka zespołu, który w tak dużym stopniu ceni osoby matki, że umieścił to słowo w swojej nazwie. Utwór ”I Got Soul” nawiązujący do stylu Charleston i zobrazowany wideoklipem promuje pierwszą legalną płytę szczecińskiej grupy pod tytułem ”Music For Your GrandMa”.

W artykule przedstawiono tylko kilka szczecińskich utworów, których tematyka nawiązuje do postaci matki. A jakie są Wasze propozycje?