O historii pigułki antykoncepcyjnej, jej rozwoju oraz najnowszych badaniach na jej temat będą debatować specjaliści na sobotniej konferencji Ginekologia 2010 – standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Jednak głównym tematem spotkania będzie profilaktyka zdrowotna kobiet, zwłaszcza profilaktyka raka szyjki macicy.

Akcja ma na celu zwiększenie wrażliwości i podniesienie świadomości w zakresie dbałości o zdrowie i profilaktykę zdrowotną kobiet. Głównym celem spotkania jest poinformowanie o roli regularnej cytologii i szczepień populacyjnych na choroby, którym można skutecznie zapobiegać. Przedstawione zostaną najnowsze badania. Rakowi szyjki macicy, dzięki rozwojowi medycyny, można skutecznie zapobiegać, a jednak nadal wiele kobiet choruje i cierpi z tego powodu.

Drugi blok tematyczny będzie dotyczył świadomego planowania rodziny. Został on zainspirowany faktem, że pigułka antykoncepcyjna jest dostępna i stosowana od 50 lat. W roku 1960 pierwsza pigułka antykoncepcyjna, Enovid 10, została wprowadzona na rynek w Stanach Zjednoczonych, zaś rok później umożliwiono szeroki dostęp do niej w Europie. Nadal jednak stosowanie pigułki budzi więcej zastrzeżeń niż entuzjazmu. Nowoczesna tabletka antykoncepcyjna może być stosowana w przypadku wszystkich grup wiekowych; szczególnie poleca się ją kobietom w późnym wieku rozrodczym oraz pacjentkom ze zwiększonym ryzykiem stosowania kuracji hormonalnej z EE (np. palaczkom). Oprócz protekcji w odniesieniu do raka endometrium i jajnika, to też oczywista wygoda dla kobiety podsumowuje prof. dr hab. med. Romuald Dębski, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa CMKP.

Gośćmi konferencji będą ogólnopolskie autorytety w dziedzinie walki z nowotworami kobiet: prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski i prof. dr hab. med. Romuald Dębski.

Konferencja odbędzie się w Hotelu Radisson w Szczecinie.