W naszym okręgu wyborczym mamy dwunastkę parlamentarzystów. Pięcioro posłów ma Koalicja Obywatelska, czwórkę Prawo i Sprawiedliwość, dwójkę Lewica i jednego Polskie Stronnictwo Ludowe. Do końca kwietnia każdy parlamentarzysta miał obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Są one sukcesywnie publikowane na stronach internetowych Sejmu RP. Najbardziej imponującym majątkiem ze wszystkich polityków zasiadających w parlamencie może pochwalić się poseł KO Artur Łącki, który posiada kilka nieruchomości, w tym popularne hotele nad morzem. Jak wyglądają majątki innych polityków?


Poseł Jach nie posiada domu, ale spłaca… kredyt na zakup domu. Oświadczenia majątkowe posłów PiS

Politycy Prawa i Sprawiedliwości ze Szczecina nie należą do krezusów, ale część z nich łączy pracę posła z funkcjami ministerialnymi. Robią tak m.in. Marek Gróbarczyk czy wybrany z Koszalina Paweł Szefernaker. Marek Gróbarczyk zaoszczędził ok. 77 tysięcy złotych i kilkaset euro. Jest właścicielem domu o powierzchni 145 metrów kwadratowych oraz... pięciu mieszkań. Najdroższe jest warte ponad 600 tysięcy złotych. Minister posiada także użytki rolne.

Artur Szałabawka w Sejmie zasiada od dwóch kadencji. Wcześniej był m.in. radnym Szczecina i kandydatem PiS na prezydenta naszego miasta. Poseł może się pochwalić oszczędnościami w wysokości 110 tysięcy złotych, 12 tysięcy euro i 12 tysięcy dolarów. Ma również ponad 180-metrowy dom na dużej działce, którego wartość to ponad 900 tysięcy złotych. Poseł Szałabawka jest również współwłaścicielem mieszkania, którego wartość ocenił na 127 tysięcy złotych.

Leszek Dobrzyński zaoszczędził ok. 140 tysięcy złotych i ponad 50 tysięcy złotych w Indywidualnym Koncie Emerytalnym AVIVA. Poseł ma blisko 100-metrowy dom, działkę oraz budynek gospodarczy.

Oświadczenie posła Michała Jacha wygląda nieco inaczej. Ma 10 tysięcy złotych oszczędności i ubezpieczenie na kwotę ok. 75 tysięcy złotych. Poseł nie zapisał, że jest w posiadaniu domu lub mieszkania, ale jednocześnie jako jedno ze swoich zobowiązań finansowych wpisał konieczność spłacania kredytu hipotecznego na zakup domu.

Najbogatszy polski poseł został wybrany z okręgu szczecińskiego. Artur Łącki ma nieruchomości za ponad 40 milionów złotych

Sławomir Nitras z KO w oświadczeniu majątkowym wykazuje następujący majątek: ok. 22 tys. złotych w gotówce i ponad 20 tys. euro. Poseł zaznacza, że wspomniane środki to współwłasność małżeńska. Jest również współwłaścicielem mieszkania o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych, którego wartość oszacował na… 1,5 miliona złotych. W oświadczeniu majątkowym posła znalazły się również Audi A6 z 2010 roku oraz BMW z roku 2016.

36-letni poseł KO Arkadiusz Marchewka w Sejmie zasiada drugą kadencję. Dodajmy, że poza pracą w parlamencie poseł jest m.in. wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego. Poseł ma 70-metrowe mieszkanie warte szacunkowo ok. 300 tysięcy złotych oraz oszczędności w polskiej walucie w kwocie ok. 30 tysięcy złotych. Poseł jako współwłasność małżeńską posiada dwa auta, w tym Skodę Octavię z 2021 roku.

Magdalena Filiks to posłanka będąca w Sejmie od 2019 roku. Parlamentarzystka, która zasłynęła jako liderka Komitetu Obrony Demokracji, również przedłożyła oświadczenie majątkowe i wynika z niego, że ma ok. 25 tysięcy złotych oszczędności oraz mieszkanie o powierzchni 45 metrów kwadratowych, którego wartość oszacowano na „około 250 tysięcy złotych”. Posłanka jeździ mercedesem z 2006 roku.

Na tle swoich kolegów na krezusa wyrasta poseł Artur Łącki, który jest najbogatszym polskim parlamentarzystą. Poseł zaoszczędził ponad 320 tysięcy złotych oraz ponad 140 tysięcy euro. Ma również udziały w funduszach inwestycyjnych wyrażane w różnych walutach na kwoty liczone w setkach tysięcy. Poseł posiada też dwa mieszkania oraz warty blisko 2,5 miliona złotych dom. Inne nieruchomości Łąckiego warte są ponad… 40 milionów złotych.

Piątym posłem Koalicji Obywatelskiej z regionu jest Grzegorz Napieralski. Obecny od blisko dwóch dekad w polityce parlamentarzysta zadeklarował posiadanie ok. 40 tysięcy złotych oszczędności. Poseł jest właścicielem mieszkania, którego wartość oszacował na ponad milion złotych. Napieralski ma też nowiutki samochód marki Jeep Compass, którego wziął w leasing.

Rozwarstwienie w Lewicy. Imponujący majątek Wieczorka i „czysta karta” Kotuli

Lider Lewicy ze Szczecina Dariusz Wieczorek jest posłem pierwszą kadencję. Jego majątek mimo to prezentuje się dość imponująco. Parlamentarzysta posiada 147 tysięcy złotych oszczędności i ponad 15 tysięcy euro. Poseł mieszka również w imponującym domu o powierzchni 240 metrów kwadratowych, którego wartość oceniono na 1,2 miliona złotych. We współwłasności małżeńskiej ma również mieszkanie o powierzchni ponad 54 metrów kwadratowych, którego wartość ocenił na 320 tysięcy złotych. Poseł Wieczorek posiada również gospodarstwo agroturystyczne oraz inne nieruchomości o wartości ponad miliona złotych.

Oświadczenie majątkowe posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli jest za to prawie jak czysta kartka. 30 tysięcy złotych oszczędności, do tego kilka tysięcy euro oraz zero mieszkań, zero domów, zero działek rolnych. Posłanka nie ma także samochodu, nie ma papierów wartościowych czy udziałów w żadnej spółce.

Czego dowiadujemy się z oświadczenia posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosława Rzepy? Polityk zadeklarował posiadanie mieszkania o wartości ok. 350 tysięcy złotych oraz domu w budowie. Poseł jednak nie posiada żadnych oszczędności. Jarosław Rzepa jest właścicielem działki budowlanej oraz dwóch samochodów, w tym Toyoty Yaris z 2021 roku, która została wzięta w leasing.