Pierwsze sanitariuszki, które uciekły przed wojną w Ukrainie, zatrudnił właśnie szpital wojewódzki w Szczecinie. Dodatkowo jednostki podległe samorządowi województwa zachodniopomorskiego przygotowały listę około 170 wakatów, na które bezskutecznie poszukiwały pracowników. „Wiele osób jednak od razu po przybyciu chce pracować, uczyć się języka polskiego. Chcą jak najszybciej zyskać niezależność – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Uchodźcy, którzy szukają zatrudnienia, muszą przejść przez procedury związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na pracę czy warunkowe wykonywanie zawodu. Aby im to ułatwić, Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił kilka dni temu punkt informacyjny, gdzie uchodźcy mogą uzyskać informacje na temat pracy i firm, które szukają pracowników.

Dodatkowo, na prośbę marszałka Olgierda Geblewicza, jednostki podległe samorządowi województwa zachodniopomorskiego przygotowały listę około 170 wakatów, na które dotąd bezskutecznie poszukiwały pracowników.

„Wiele osób chce od razu pracować, uczyć się języka”

– Nie wszyscy uchodźcy mogą podjąć pracę. Niektórzy potrzebują czasu, aby dojść do siebie po wojennych traumach, część musi zapewnić opiekę małym dzieciom. Wiele osób jednak od razu po przybyciu chce pracować, uczyć się języka polskiego. Chcą jak najszybciej zyskać niezależność – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Nasze jednostki, przede wszystkim medyczne, od dłuższego czasu alarmują, że braki kadrowe są coraz bardziej dotkliwe. Dlatego poprosiłem o przygotowanie listy miejsc, gdzie pracę mogliby podjąć Ukraińcy, oczywiście adekwatnie do posiadanych kwalifikacji.

Oprócz jednostek ochrony zdrowia, gdzie poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, opiekunowie i ratownicy medyczni, ale także pracownicy techniczni czy salowe i pomoce kuchenne, wakaty są także w instytucjach kultury, uzdrowiskach, placówkach edukacyjnych i ośrodkach drogowych.

Szpital wojewódzki w Szczecinie już zatrudnił pierwszych pracowników. To głównie sanitariuszki.

Punkt informacyjny w urzędzie pracy

Dodatkowo Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił punkt informacyjny, który mieści się przy ul. Adama Mickiewicza 41 w Szczecinie. Uchodźcy z Ukrainy znajdą tam informacje na temat pracy i firm, które poszukują pracowników. Dodatkowo, w każdy wtorek porad będą udzielać pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy Agentur für Arbeit Greifswald. Uruchomiono także infolinię pod nr 91 42 56 126.

Wszystkim potrzebującym będzie udzielone wsparcie w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz w poszukiwaniu pracy. Doradcy zawodowi wskażą, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, a także do pierwszych dni w nowej pracy.

Zarówno punkt informacyjny, jak i infolinia, działają od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Dodatkowo na stronie internetowej www.wup.pl - w zakładce „Pomoc dla obywateli Ukrainy w znalezieniu pracy” – na bieżąco zamieszczane będą informacje niezbędne przy poszukiwaniu pracy i zatrudnieniu obywateli Ukrainy.