Kiedyś produkowano tam m.in. żaluzje, szczotki czy meble. Teraz będą mieszkania w loftowym klimacie i biura. Trwa przebudowa budynku „ukrytego” w podwórku przy ul. Parkowej 64b.

Poza okolicznymi mieszkańcami, niewiele osób wie, że za zwartą linią kamienic w pobliżu skrzyżowania ulic Parkowej i Malczewskiego można znaleźć dawny budynek przemysłowy. Żeby się do niego dostać, trzeba przejść przez bramę kamienicy w pobliżu przystanku tramwajowego w stronę śródmieścia.

Czego tutaj nie produkowano!

To obiekt z 1890 roku. W czasach niemieckich była tam fabryka żaluzji, zakład tapicerski, gabinet masażystki, zakład ślusarski, zakład galwanizacji, powstawały też szczotki, meble i obuwie. Po wojnie produkowano w tym miejscu m.in. kapcie-bambosze. W latach 90. pojawił się pomysł, by w postindustrialnych wnętrzach stworzyć studio aktorsko-musicalowe Teatru Polskiego, ale nic z tego nie wyszło.

Przez wiele lat budynek stał pusty i niszczał. Pod koniec 2020 roku miasto wystawiło go na sprzedaż, z ceną wywoławczą ustaloną na poziomie 200 tys. zł netto. W przetargu wzięło udział 9 podmiotów. Zwyciężyła oferta MDO Group, opiewająca na 460 tys. zł.

Za pół roku budynek ma być gotowy

Nowi właściciele planują stworzyć tam przestrzeń biurową i mieszkania w loftowym klimacie. Po dwóch latach, przebudowa jest na zaawansowanym etapie.

– Elewacja jest już gotowa. Myślę, że w pół roku powinniśmy oddać budynek do użytku. Teraz najważniejszym zadaniem jest wykonanie przyłącza cieplnego. Rozmawiamy w tej sprawie z SEC, bierzemy też uwagę możliwość instalacji pompy ciepła – mówi Marcin Obertowski, prezes spółki MDO Group.

Budynek nie jest objęty ochroną konserwatorską. Podczas przebudowy udało się jednak uratować część oryginalnych elementów.

– Deskę ze starej podłogi zamierzamy wycyklinować, zaimpregnować i wykorzystać do budowy tarasu z boku budynku. Odrestaurowaliśmy stare okna, które też będziemy chcieli wykorzystać – mówi Marcin Obertowski.

Kupili też jeden z najoryginalniejszych szczecińskich zabytków

MDO Group ma już pewne doświadczenie przy odnawianiu historycznych budynków, wyniesione z inwestycji prowadzonych w Skandynawii. Niedawno ta firma kupiła też historyczny zbiornik kolejowy przy ul. Potulickiej i zapowiada jego renowację.