Nekropolie dla zwierząt domowych funkcjonują od wielu lat w Polsce, jak i na całym świecie. W Szczecinie nie powstał dotąd żaden legalny cmentarz dla zwierząt. Wkrótce jednak się to zmieni. Cmentarz taki funkcjonować będzie przy ulicy Bielańskiej osiągając powierzchnię 2,17 hektara. Na konkurs na koncepcję grzebowiska dla zwierząt wpłynęło ponad 100 prac – jego rozstrzygnięcie nastąpi 27 września.

Znane nam wszystkim jest przysłowie „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”. Ten aforyzm można byłoby rozszerzyć również na inne zwierzęta domowe. Kot wskakujący na kolana po ciężkim dniu jest balsamem dla umęczonych myśli, słuchanie papuziego gaworzenia koi, gdy wracamy z miasta pełnego zgiełku, a żółwia nieporadność bawi  i sprawia, że troski częściowo znikają.

Człowiek decydujący się na kupno, bądź adopcję zwierzęcia domowego, musi jednak liczyć się z nieuchronnym: pewnego dnia nasz mały podopieczny odejdzie, a nam będzie zależało na tym, by w godny sposób uczcić jego pamięć.

Tu pojawia się problem – w Szczecinie nie  ma żadnego godnego miejsca pochówku zwierząt domowych. Najbardziej dyskusyjnym sposobem na pożegnanie naszego milusińskiego jest pozostawienie zwłok u weterynarza i zgoda na ich utylizację – „Utylizacja zwłok to zdecydowanie jedna z najgorszych opcji. Jest przykładem skrajnej znieczulicy.” – twierdzi Tomek. – „Perspektywa zutylizowania ukochanego zwierzaka przerasta mnie.”  - popiera go Agata. –  „Sprowadza się wtedy zwierzę do przedmiotu, bezwartościowego obiektu. Utylizuje się śmieci, a nie członków rodziny”. – dodaje z przekonaniem. Zakopanie go w lesie, na polanie, bądź nawet w ogrodzie również budzi wiele wątpliwości w moich rozmówcach – „Często takie miejsca są później rozkopane przez zwierzęta. To naprawdę przykre” – mówi Agata. – „Kilka lat temu pochowałem mojego psa w pobliskim lesie. Niestety zapomniałem, gdzie to dokładnie było”. – przyznaje Tomek ze smutkiem.

CMENTARZ DLA ZWIERZĄT W SZCZECINIE - PERSPEKTYWY

Z pomocą przychodzą tu organizatorzy konkursu na koncepcję grzebowiska dla zwierząt w Szczecinie. Cmentarz przeznaczony dla małych zwierząt domowych  powstać ma przy ulicy Bielańskiej, na jego terenie znajdować się będzie krematorium, kwatery grzebalne, kolumbarium(zbiorowy grobowiec), alejki oraz obiekty małej architektury. Do wspomnianego konkursu zgłosiło się ponad stu architektów  z Polski, ale także Hiszpanii oraz  Niemiec – pełna lista uczestników znajduje się na stronie:

http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinFiles/file/Lista_uczestnikow_dopuszczonych_do_udzialu_w_konkursie_na_projekt_grzebowiska.pdf

Partycypujący w konkursie muszą podzielić się swoimi pomysłami na organizację każdego etapu inwestycji, przy uwzględnieniu podziału terenu o wielkości co najmniej 0,7 hektara na każdy etap.  Ocena  zawierać będzie dwie części składowe: pierwsza z nich to część opisowa, druga graficzna. Projekty oceniane będą pod kątem czterech kryteriów:

1) forma zagospodarowania terenu – kompozycja przestrzenna – 25%;

2) spójność, czytelność i funkcjonalność rozmieszczenia i etapowania programu użytkowego – 25%;

3) efektywność wykorzystania terenu dla funkcji podstawowej – 25%;

4) oryginalność i atrakcyjność założenia – 25%.

Zwycięzca konkursu otrzyma  nagrodę pieniężna w wysokości 15 000 złotych, laureat miejsca drugiego zdobędzie 10 000 złotych, a brązowemu medaliście przypadnie 8 000 złotych. Miasto Szczecin przewiduje również przyznanie dwóch wyróżnień w wysokości  2, 5 000 złotych.
Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.szczecin.pl/konkursy

GODNE POŻEGNANIE Z „BRAĆMI MNIEJSZYMI”  

Pierwszym oficjalnym cmentarzem dla zwierząt był londyński cmentarz na terenie Hyde Parku, którego początki sięgają 1881 roku. Także i w Polsce znajdują się podobne miejsca pochówku – cmentarze takie funkcjonują w miejscowości Konik Nowy pod Warszawą,  w Rzędzianach, Toruniu, czy w Rybniku. Koszt pochówku na cmentarzu dla zwierząt waha się od 150 do 400  złotych - koszt podwyższa się w zależności od wagi zwierzęcia.

W Szczecinie istnieją już nielegalne miejsca pochówku dla zwierząt. Mowa o cmentarzu w Puszczy Bukowej, czy w Kijewie. Groby zwierząt na legalnych cmentarzach mają jednak gwarancję opieki, nie trzeba się bać, że zostaną w jakikolwiek sposób zbeszczeszczone. Dzięki takim inwestycjom możemy pokazać, jak istotną rolę pełnił w naszym życiu mniejszy przyjaciel. Cmentarze dla zwierząt domowych uwrażliwiają i sprawiają, że dusze naszych zwierzaków mogą spać w pokoju. Emil Zola powiedział kiedyś: „Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”. Warto o tym pamiętać…