Zbigniew Bogucki pełni funkcję wojewody zachodniopomorskiego już od ponad 1000 dni. W pierwszym w nowym sezonie programie „Studio wSzczecinie.pl” polityk przyznał, że to był trudny i intensywny czas, ale nie żałuje decyzji podjętych na początku urzędowania. Mowa między innymi o pandemii COVID-19 czy ubiegłorocznej aktywności w czasie wybuchu wojny Rosji z Ukrainą. Bogucki jest kandydatem PiS do sejmu.

Wojewoda Zbigniew Bogucki o pandemii COVID-19

W „Studiu wSzczecinie.pl” Bogucki odpowiadał na pytania związane z referendum parlamentarnym oraz jego przyszłością polityczną. Wiele czasu poświęcono również podsumowaniu kadencji na stanowisku wojewody, w tym pracy w czasie pandemii koronawirusa.

– Pandemia była dla mnie trudnym czasem, wymagającym wielkiej odpowiedzialności. Często widzimy mechanizm kontestowania tego, co działo się w przeszłości, a jak jest się na wojnie, to trzeba podejmować szybkie decyzje. Podejmowaliśmy dobre decyzje, mieliśmy doskonały szpital tymczasowy i to jest sukces setek lekarzy, mundurowych czy pracowników urzędu wojewódzkiego – mówił Zbigniew Bogucki. – Mam przekonanie, że wykonałem pracę najlepiej jak potrafiłem. Pomogliśmy uratować życie i zdrowie tysięcy ludzi. Jestem orędownikiem szczepień, zbliża się sezon grypowy, wszyscy, którzy mogą powinni się zaszczepić. To nie jest kwestia czarów ani magii, albo jesteśmy po stronie nauki i medycyny, albo po stronie domysłów i insynuacji.

„Polacy z sercem na dłoni przyjęli ludzi uciekających przed rosyjskim bestialstwem”

Wojewoda mówił także o pomocy dla Ukrainy.

– Wtedy, gdy pomagaliśmy uchodźcom wojennym, ludziom uciekającym przed piekłem bestialskiej wojny, pokazaliśmy, jak wielkim jesteśmy społeczeństwem. Polacy z sercem na dłoni przyjęli ludzi uciekających przed rosyjskim bestialstwem. Jako wojewoda wspieram obywateli Ukrainy. W Polsce jest małe bezrobocie, każdy, kto chce pracować, to może to robić. Wymagamy od obywateli Ukrainy wpisania się w system społeczno-gospodarczy w Polsce – mówił Zbigniew Bogucki.

W szczytowym momencie w województwie zachodniopomorskim mogło przebywać nawet ponad 50 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Obecnie ta liczba jest zdecydowanie mniejsza. Wiele osób wyjechało do Niemiec, do innych miast w Polsce lub wróciło do swojej ojczyzny.

Zbigniew Bogucki zanim został wojewodą był radnym sejmiku zachodniopomorskiego. Obecnie startuje z piątego miejsca na liście PiS do sejmu.