Będzie można nabrać wiatru w żagle i udać się w niezapomniany rejs, poczuć się prawie jak na karnawale w Rio De Janeiro, zobaczyć i usłyszeć artystów, których słucha cała Polska. Oto 10 powodów, dlaczego w trzeci weekend sierpnia warto być w Szczecinie!
Żagle 2023 startują już za niecałe dwa tygodnie. Od piątku do niedzieli (18-20 bm.) na odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Jak zapowiadają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie, a my przedstawiamy TOP 10!
Rejsy pięknymi żaglowcami
W tym roku kurs na Szczecin obrały jednostki z Polski, Niemiec, Finlandii, Holandii. Stolica Pomorza Zachodniego gościć będzie kilkadziesiąt statków, które zacumują po obu stronach Odry. To będzie okazja nie tylko do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, zwiedzania pokładów czy rozmów z załogami. To także jedyna w roku szansa, aby wyruszyć w niesamowity rejs wybranymi żaglowcami i oldtimerami!
Od piątku do niedzieli na swoje pokłady zapraszają Maria, Smuga Cienia, Kattenturm, Victoria, Bonawentura, Baltic Beauty, Olander, Morgenster, Joanna, Bryza H, Generał Zaruski. Bilety na rejsy i szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie bilety.fm.
Prawie jak podczas karnawału w Rio de Janeiro
Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin to wyjątkowe widowisko – Orkiestry z Polski i Europy zjeżdżają się do Szczecina, aby móc zaprezentować się i powalczyć o zwycięstwo. Występy estradowe, pokazy musztry orkiestrowej, prezentacje - to wszystko okraszone barwnymi strojami sprawia, że można poczuć się prawie jak podczas karnawału w Rio De Janeiro.
Od piątku do niedzieli będzie można wysłuchać setek instrumentów i zobaczyć barwne przemarsze. Każda z ośmiu orkiestr wykona hejnał Szczecina oraz zagra utwór zaproponowany przez swojego kapelmistrza. Muzyków będzie można spotkać i usłyszeć zarówno nad Odrą podczas przemarszu, ale także na placu Solidarności czy w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec, gdzie poznamy laureatów tegorocznych zmagań.
Muzyczna scena RMF Maxx
Tuż obok statków, to koncerty na dużej scenie są jedną z największych atrakcji podczas żeglarskiego świętowania. W tym roku rozpoczną się w piątek od występu szczecińskich wykonawców – Konrada Słoki & zespołu Chango oraz Curcumy. Gwiazdą wieczoru będzie Sara James, jedna z najbardziej utalentowanych i obiecujących młodych wokalistek na polskiej scenie muzycznej.
Sobota zacznie się rockowo - o mocne brzmienia zadba formacja Storo z charyzmatycznym liderem Paulem Storo. Później scenę przejmie Bryska, czyli Gabriela Nowak-Skyrpan, autorka przeboju „You were in love”.
W niedzielę będzie klimatycznie, akustycznie i balladowo. Jako pierwszy wystąpi Kamil Hussein, a gwiazdą wieczoru będzie utalentowana i wszechstronna Julia Pietrucha.
Scena szantowa przy Centaurze
Żagle bez szant, to jak regaty bez wiatru. Dlatego i w tym roku na szczecinian i turystów czekać będzie scena szantowa z bogatym repertuarem muzyki żeglarskiej i folkowej. Wystąpią m.in. Klang, Zemstwa Królowej Anny, Kraków Street Band, IGA’cki Band, Wikingowie, Jackpot, Różanek/Sawaszkiewicz, Ryczące Dwudziestki.
Będzie można potańczyć, pośpiewać i nacieszyć oko pięknym widokiem z tarasu Wałów Chrobrego. „Gwarantujemy, że wystarczy kwadrans spędzony na koncercie, by zacząć pakować plecak i ruszać w rejs dookoła świata” – zapewniają organizatorzy.
Strefa dziecięca przy pomniku Adama Mickiewicza
Tutaj na pewno nie będzie cicho. Strefa dziecięca przy pomniku Adama Mickiewicza co roku przyciąga tłumy najmłodszych gości, którzy po spacerze, zwiedzaniu pokładów żaglowców, zjedzeniu lodów, oczekują prawdziwej rozrywki.
I w tym roku przygotowano ogrom atrakcji. Będą animacje, występy i pokazy taneczne, występy wokalne, interaktywne zabawy, spektakle, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. „Jeśli to od tego miejsca zaczniecie z dziećmi obecność na imprezie, może być kłopot z dalszym spacerem” – ostrzegają organizatorzy.
Festiwal Smaków Food Trucków
To ogólnopolskie wydarzenie kulinarne, które już po raz 16. zawita do Szczecina, aby zaspokoić apetyty mieszkańców i turystów! Ideą festiwalu jest promowanie street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”.
Podczas Żagli 2023 będzie można zjeść m.in. burgery z Surf Burger, zapiekanki premium na rustykalnej bagietce od food trucka „Adam z serem” czy tajlandzkie specjały od „Papa Thai”.
Mobilne restauracja zapraszają w piątek w godz. 16-1:30, w sobotę w godz. 10-1:30 oraz w niedzielę w godz. 10-23.
Dwa wesołe miasteczka
Za sprawą Holiday Parku będzie można przeżyć niezapomniane chwile na największym kole młyńskim, a mega szybkie kolejki górskie zadbają o odpowiedni poziom adrenaliny przez cały weekend. Mieszkańcy i turyści będą mieli do wyboru kilkanaście atrakcji, w tym zupełnie nową kolejkę górską z nowatorskim oświetleniem na szynach, nowy dom z przygodami oraz wodną kolejkę i dom przygód.
Ale to nie jedyne wesołe miasteczko. Po drugiej stronie Odry, u stóp Wałów Chrobrego, rozstawi się czeski Lunapark Jana Novego z karuzelami dla dzieci, kolejkami górskimi i mnóstwem innych urządzeń. Różnorodność i liczba atrakcji jest imponująca – każdy znajdzie coś dla siebie.
Jarmark pod Żaglami
Setki kolorowych stoisk i straganów przyciągać będą szczecińskimi pamiątkami, produktami regionalnymi i wyrobami, których na próżno szukać w centrach handlowych. Wystawcy z branży gastronomicznej będą dbać, aby nikt nie wyszedł głodny czy spragniony, a dzięki rękodzielnikom z Alei Artystów będzie można kupić małe dzieła sztuki.
Odwiedzający Jarmark pod Żaglami znajdą na Wałach Chrobrego i Łasztowni wyjątkowe marynistyczne pamiątki, smakołyki i rzemieślnicze wyroby tworzone tradycyjnymi metodami. Nie zabraknie także artystycznych dekoracji, manufakturowych kosmetyków i ekologicznych wyrobów.
Craft Beer Zone
W sąsiedztwie Jarmarku pod Żaglami stanie Strefa Piw Kraftowych. W specjalnie wyznaczonej przestrzeni, wypełnionej leżakami, klimatycznymi dekoracjami i oświetleniem zagoszczą wyjątkowe, rzemieślnicze piwa różnych gatunków.
Bogata oferta kraftowych browarów będzie obejmować nie tylko procentowe trunki, ale także dobrze wywarzone „zerówki”. „Craft Beer Zone to miejsce, w którym zakochają się miłośnicy złotego trunku i nie tylko. Obok piwa spróbować będzie można także cydru czy pitnych miodów” – zachęcają organizatorzy.
Miejska Strefa Letnia i Foodport
Podczas Żagli 2023 nie można zapomnieć o Wyspie Grodzkiej, gdzie w otoczeniu żaglowców i dobrej muzyki będzie można pochillować. Czekać będą leżaki, nadmorski piasek i bar z chłodnymi napojami.
Tuż obok wejścia na Wyspę Grodzką, warto zatrzymać się w strefie gastronomicznej Foodport, która na co dzień cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców i turystów odpoczywających na bulwarach. W tym roku do wyboru jest 21 punktów gastronomicznych z różnorodną ofertą.
Szczegółowe informacje na temat żeglarskiego święta znajdują się na stronie https://zagle.szczecin.eu/.
Komentarze
10