W programie są spektakle z Hiszpanii, Czech, Belgii, Niemiec i oczywiście z polskich teatrów, a także nieprzeciętne wydarzenia towarzyszące. Impreza potrwa od 3 do 12 września 2021 roku, a nowością tegorocznej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt są m.in. kolejne, nieoczywiste miejsca, do których dotrze festiwalowa publiczność. Wśród nich znalazły się na przykład Rampa Kultury w Goleniowie oraz Domek Grabarza!


Alternatywa w Teatrze Kana

Od kilku lat ważną częścią programu PTMF Kontrapunkt jest OFF KONTRAPUNKT poświęcony niezależnym i młodym grupom teatralnym. Spektakle z tego nurtu zobaczymy w Teatrze Kana, Pałacu Młodzieży i Domu Kultury 13 Muz, a wśród nich takie tytuły jak „W dwóch językach polskich” Teatru na Faktach (Wrocław), „Sticky Fingers Club” Sticky Fingers Club (Gdańsk/Lublin), „Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze” z Teatru Nowego Proxima (Kraków) czy „Kuracjuszki” Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (Wrocław). Przedstawienia te będą rywalizować w konkursie o Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego, który pierwszy zaproponował włączenie teatru alternatywnego do programu szczecińskiego Przeglądu Teatrów Małych Form. Spektakle oceniać będą Paulina Skorupska – teatrolożka, Jolanta Krukowska – współzałożycielka l Akademii Ruchu oraz Adam Karol Drozdowski – krytyk teatralny.

Azjatycki dom i dolina niesamowitości

W głównym nurcie festiwalowym całe wydarzenie zainauguruje inscenizacja „A house in Asia” w wykonaniu Agrupación Señor Serrano (z Barcelony) – zostanie wystawiona w piątek, 3 września, w „Pleciudze”. Wśród pozostałych zapowiadanych tytułów znalazły się m.in.: przedstawienie „Uncanny Valley” (Dolina niesamowitości) berlińskiego Rimini Protokoll, „Virtual Ritual” Jana Moceka (z czeskiej Pragi), „Jezus” z Nowego Teatru w Warszawie i nasza lokalna produkcja - „Zabić prezydenta” z Teatru Współczesnego w Szczecinie (to monodram w wykonaniu Arkadiusza Buszko). Narracje wszystkich wybranych propozycji połączy motto festiwalu, którym jest prawda. Jurorzy, którzy ocenią spektakle tego nurtu, to: Malina Prześluga – dramaturg, dr Dariusz Kacprzak – historyk sztuki oraz Zbigniew Niecikowski – aktor, reżyser, wieloletni dyrektor Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Ciekawe dodatki, nie tylko teatralne

W programie Kontrapunktu są także wydarzenia towarzyszące. To między innymi teatralny eksperyment „White Rabbit, Red Rabbit” Nassima Soleimanpoura (z udziałem m.in. Anny Augustynowicz), farsa kulinarna Giena Mientkiewicza „Czekając na gwiazdkę” w Domku Grabarza, nowa nieszablonowa propozycja Fundacji pod Sukniami „A ja żyję bardzo” (w Teatrze Małym) czy monodram Michała Przybyszewskiego „Czy mnie lubisz doktorze”, który zostanie pokazany w siedzibie Stowarzyszenia Kamera.

Przygotowana zostanie także... Uczta, czyli instalacja performatywna Karoliny Gołębiowskiej (na placu Solidarności).

Wizyta w Goleniowie i dwa ważne spektakle

Co prawda nie będzie w tym roku wyjazdu do Berlina, ale organizatorzy przygotowali wizytę studyjną w Goleniowie (5 września), w ramach której będzie można poznać możliwości Rampy Kultury i Twierdzy Design oraz zobaczyć dwie inscenizacje: „Ghost Dance” – spektakl inspirowany twórczością własną oraz dokonaniami Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową „wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi” oraz prezentację „Misterium Buffo” teatru Orbis Tertius z Poznania (to ostatni spektakl zmarłego w styczniu 2020 roku Lecha Raczaka, odnoszący się do postaci Jezusa z Nazaretu, ale jednocześnie krytycznie komentujący obecną, zinstytucjonalizowaną religię).

Codzienne punkty sporne

Dwa dni później w kolejnym miejscu, które Kontrapunkt „zaanektuje” po raz pierwszy, czyli w GOKSiR w Przecławiu, będzie można zobaczyć opowieść o Polaku, który zrewolucjonizował meksykański teatr – „Margules. Nieobecność”. To propozycja lubelskiej Sceny InVitro. Oprócz prezentacji scenicznych będą także rozmowy. Klub festiwalowy będzie funkcjonował na Łące Kany i tam codziennie pod hasłem „Punkty sporne” prowadzone będą nieformalne dyskusje o teatrze z udziałem artystów, którzy przyjadą pokazać swoje spektakle na Kontrapunkcie.

Finał Kontrapunktu w „Pleciudze”

Zakończenie całego festiwalu połączone z ogłoszeniem wyników nastąpi 12 września. Uświetni je występ Ensamble Kompopolex, wrocławskiego trio, które tworzą Aleksandra Gołaj (perkusja), Rafał Łuc (akordeon) i Jacek Sotomski (komputer). Ich propozycje stylistycznie mieszczą się w muzyce najnowszej, a zespół dotychczas występował na czołowych festiwalach poświęconych muzyce współczesnej m.in. na Warszawskiej Jesieni. W Szczecinie będą po raz pierwszy. Bilety na wszystkie spektakle i inne wydarzenia są dostępne m.in. za pośrednictwem strony bilety.fm.

Szczegółowy program Kontrapunktu znaleźć można w naszym kalendarzu wydarzeń