Szczecin zorganizuje indywidualne mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w squashu (8-11 czerwca). Oprawa zawodów będzie wyjątkowa, bo zawodnicy rywalizować będą na szklanym, podświetlonym korcie ustawionym na pl. Solidarności.
Squash to dyscyplina sportowa, w której gracze odbijają rakietą piłkę o ścianę w taki sposób, by uniemożliwić dojście do niej rywalowi. Widowiskowa rywalizacja staje się jeszcze bardziej spektakularna, gdy mecze zamiast w dusznych klubach rozgrywane są w plenerze.

Squash w otoczeniu nagradzanych budynków
Wyjątkowym wydarzeniem w ubiegłym roku był turniej w Gizie, gdzie szklana „klatka” dla zawodników stanęła pod piramidami. W Szczecinie najlepsi zawodnicy w Polsce też zmierzą się w szczególnym miejscu. W otoczeniu dwóch budynków, które w ostatnich miesiącach sięgnęły po kilka prestiżowych architektonicznych wyróżnień: Centrum Dialogu „Przełomy” i Filharmonii.

-   To fantastyczne miejsce, unikalne w skali Europy. Podświetlony, szklany kort sam w sobie budzi duże zainteresowanie, a w takim pięknym otoczeniu będzie prezentował się jeszcze bardziej spektakularnie. Już nie mogę się doczekać finałowych spotkań, rozgrywanych wieczorem na tle podświetlonej na biało-czerwono Filharmonii – mówi Marcin Wójtowicz, prezes Squash Zone Club, który we współpracy z Bene Sport zorganizuje mistrzostwa.

Nietypowe miejsca nie są już nietypowe
Szklany kort stanie w najmniej pochyłym miejscu pl. Solidarności. Dodatkowo zamontowany zostanie na specjalnym podeście, który idealnie wypoziomuje arenę rywalizacji. Będzie również zbudowana trybuna dla kibiców. Stawianie takiej infrastruktury w nietypowych miejscach to dla Squash Zone Club nie pierwszyzna.

- Można powiedzieć, że dla nas nie są to już nietypowe miejsca – śmieje się Marcin Wójtowicz. – Na koncie mamy już organizację wielu takich imprez, z czego trzy odbyły się w Szczecinie. Dwie w Galerii Kaskada i jedna na Łasztowni, podczas Baltic Tall Ships Regatta w 2015 r.

Szacowany koszt imprezy to 190 tys. zł. Radni z komisji sportu złożyli wniosek o zabezpieczenie na ten cel w budżecie miasta 100 tys. zł. Na razie nie jest jednak jeszcze przesądzone, czy organizatorzy otrzymają te pieniądze. Eliminacyjne mecze mistrzostw odbywać się będą również w Squash Zone Club w Nowym Turzynie i Bene Sport (turniej kobiet) na Bezrzeczu. Szklany kort na pl. Solidarności będzie areną najważniejszych spotkań czołowych zawodników, ale również miejscem propagowania rekreacyjnej gry w squasha.

- Przygotowujemy program imprez towarzyszących. Chcemy, żeby kort był przez cały czas trwania imprezy wykorzystamy. Zaprosimy do niego dzieci ze szkół, planujemy również przeprowadzenie amatorskich, branżowych mistrzostw Polski – mówi prezes Squash Zone Club.

Poprawia sylwetkę i intelekt

Squash uznawany jest za najzdrowszy sport świata. Dynamiczna, intensywna gra, pozwala bardzo szybko spalać kalorie. Wpływa pozytywnie na  koncentrację, refleks i koordynację ruchową. Ale korzyści są nie tylko dla ciała.

- Jak ustalił magazyn Forbes squash podnosi również intelekt. Podczas gry intensywnie pracują obie półkule mózgowe, jak przy rzadko innej czynności – podkreśla Marcin Wójtowicz. – To dyscyplina idealna na dzisiejsze czasy. W dodatku bardzo szybko można nauczyć się grać.