Na dworcu, w pociągu, przy ruchliwym skrzyżowaniu, targowisku i w zielonym parku. W sumie w 13 różnych miejscach Szczecina usłyszymy w środę lokalnych muzyków. Wszystko z okazji międzynarodowego Święta Muzyki. Wśród atrakcji znalazły się również recital West Side Sinfonietta i wieczorne silent disco. Na wszystko wstęp bezpłatny!
Szczecin po raz kolejny włącza się w ogólnoświatowe obchody Święta Muzyki. Z tej okazji w najbliższą środę, 21 czerwca, na mieszkańców czeka sporo muzycznych atrakcji. Jak zapowiadają organizatorzy, tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie: klasykę, rockowe uderzenie czy dyskotekowe rytmy.

Koncerty na dworcu, w parku i pociągu
Muzyczne happeningi w przestrzeni miejskiej rozpoczną się w środę około godziny 14:00. W różnych miejscach Szczecina lokalni artyści dostarczą wszystkim melomanom dobrych dźwięków. Muzykę będzie można usłyszeć m.in. na placach Grunwaldzkim, Orła Białego, Rodła, Lotników, Jasnych Błoniach, dworcu PKP, przy Bramie Portowej i targowisku Manhatan, w parku im. Gałczyńskiego i Domu Kultury Skolwin. Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny.

21 czerwca muzyka na żywo zabrzmi także w pociągu! Szczecińscy i berlińscy artyści będą umilać czas podróżującym na trasie Szczecin – Berlin – Szczecin. Płacisz tylko za przejazd, koncert jest gratis.

Happeningi muzyczne:

1. DWORZEC PKP (WEJŚCIE GŁÓWNE)
14:45 – 15:00
Studenci Akademii Sztuki: Marek Pytlak i Małgorzata Socha

2. MUZYCZNY POCIĄG RELACJI SZCZECIN – ANGERMÜNDE – SZCZECIN
15:12 - Szczecin – Angermünde
18:08 - Angermünde – Szczecin
19:46 - Szczecin – Berlin

3. PLAC GRUNWALDZKI
16:00 – 17:00
Chór „Kanon” działające przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku

4. MANHATAN (SKWER PRZY KŁADCE UL. STASZICA)
16:00 – 17:00
Zespół Evsion działający przy Stowarzyszeniu Polites

5. PLAC ORŁA BIAŁEGO (SKWER PRZY FONTANNIE)
16:00 – 17:30
Uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego

6. PLAC LOTNIKÓW
16:30 – 17:00
Zespół Śpiewaczy „Melodia” działający przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku

7. PLAC RODŁA
16:30 – 17:30
Studenci Akademii Sztuki: Paweł Filipowicz, Mateusz Petrykowski

8. BRAMA PORTOWA (OKOLICE TEATRU KAMERALNEGO)
17:00 – 18:00
Zespół Afterblues działający przy Domu Kultury Słowianin

9. PLAC SZARYCH SZEREGÓW (POMNIK J. PIŁSUDSKIEGO)
17:30 – 18:00
Zespół perkusyjny działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego

10. JASNE BŁONIA (POMNIK CZYNU POLAKÓW)
17:30 – 18:00
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego

11. PARK IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO
17:30 – 18:00
Zespół Art Band działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego

12. DOM KULTURY SKOLWIN
17:00 – 18:00
Trio Dęte w składzie: Tomasz Licak, Jacek Skrzypczak, Tomasz Dąbrowski

13. PLAC SOLIDARNOŚCI
17:20 – 18:00
Orkiestra Perkusyjna „Gamelan” działająca przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie


Mapa środowych koncertów


Wieczorny recital West Side Sinfonietta
Z kolei wieczorem, o godz. 19:00, w złotej sali Filharmonii w Szczecinie, wystąpi West Side Sinfonietta. To wyjątkowy zespół, który współtworzą muzycy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Ciekawostką jest to, że orkiestra nie jest prowadzona tradycyjnie przez dyrygenta, lecz od pulpitu przez skrzypków. Rolę tę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie orkiestr Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. Wraz nimi trzon zespołu tworzy doskonały kontrabasista Jacek Sosna. Repertuar orkiestry jest różnorodny, obejmuje zarówno dzieła klasyczne, jak i muzykę salonową. Koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Ostatnie są jeszcze dostępne w kasie Filharmonii.

Dyskoteka w ciszy
Dwie godziny później (o g. 21:00) hol Filharmonii zamieni się w taneczny parkiet! Mimo że z głośników popłynie... cisza, uczestnicy będą bawić się w najlepsze, słuchając muzyki w słuchawkach. Do wyboru będą trzy różne ścieżki dźwiękowe: od muzyki klubowej, przez polską i zagraniczną muzykę popularną po remiksy polskich przebojów lat 60. i 70. Organizatorzy przygotowali 300 słuchawek. Wstęp na dyskotekę jest darmowy, ale żeby wejść trzeba posiadać bezpłatną wejściówkę, którą można odebrać w kasie Filharmonii.

Święto Muzyki
Środowe wydarzenia będą finałem filharmonicznej akcji społecznej „Usłysz Dobre Dźwięki”, w ramach której od początku sezonu artystycznego 2016/17 badano słuch, edukowano i pokazywano, że dobry i bezpieczny dźwięk jest bardzo blisko.

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ona jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach na zasadzie ruchu społecznego.