Jak zachować się na skrzyżowaniu, jak na rondzie, a jak na przejeździe dla rowerów? Czym różnią się pasy ruchu od dróg dla rowerów? Co to jest kontrapas, a co to kontraruch?
To tylko część tematów, które zostaną poruszone w ramach wiosennego kursu nauki jazdy po mieście rowerem. Szkolenie startuje dzisiaj (5 kwietnia) o godz. 17:00 na fanpage'u szczecińskiego roweru miejskiego.

Nieprzestrzeganie przepisów prowadzi do „wolnej amerykanki” i sprawia, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to dobre ani dla rowerzystów, ani dla pieszych i kierowców.

- Przykładem niezgodnego z przepisami zachowania jest jazda rowerem po chodniku – zaznacza Wojciech Jachim, rzecznik spółki NiOL, administrującej szczeciński rower miejski. - Chcemy przekonać użytkowników Bike_S do korzystania z dróg dla rowerów, pasów ruchu dla rowerów, a także zwykłych ulic. Przy okazji przypomnimy i omówimy najważniejsze – w naszej ocenie – przepisy, zasady i znaki dotyczące rowerzystów.

Kurs nauki jazdy po mieście rowerem będzie się składał z 10 odcinków. Ich treść została skonsultowana z inspektorem Grzegorzem Sudakowem, Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie, Tomaszem Logą, oficerem rowerowym Szczecina i Maciejem Gibczyńskim z Rowerowego Szczecina.

1. Rower na chodniku (środa, 5 kwietnia)
2. Drogi dla rowerów (czwartek, 6 kwietnia)
3. Pasy ruchu dla rowerów (piątek 7 kwietnia)
4. Kontrapasy (poniedziałek 10 kwietnia)
5. Kontraruch (wtorek 11 kwietnia)
6. Przejazdy dla rowerzystów (środa 12 kwietnia)
7. Poruszanie się na skrzyżowaniu (czwartek 13 kwietnia)
8. Poruszanie się na rondzie (piątek 14 kwietnia)
9. Wyprzedzanie rowerem z prawej (wtorek 18 kwietnia)
10. Sierżanty rowerowe (środa 19 kwietnia)

Wszystkie zostaną opublikowane na fanpage'u Bike_S. W każdym przypadku będzie to godzina 17:00.

- Fanpage szczecińskiego roweru miejskiego skupia 10 tys. osób. Liczymy na aktywny udział naszych fanów (pytania, uwagi, opinie, zdjęcia). Do udziału w kursie zapraszamy także rowerzystów „niezrzeszonych”, kierowców i pieszych – zachęca Jachim.

Będzie więcej szkoleń
Wspomniany kurs to nie koniec. W planach jest także przygotowanie cyklu „Jak dojechać rowerem z punktu A do punktu B?”.

- Poprosimy naszych fanów na Facebooku o wskazanie miejsc na stałych trasach (np. z domu do pracy), gdzie mają problemy z poruszaniem się ulicami, a na ich trasie nie ma dróg czy pasów dla rowerów. Posty użytkowników będą na bieżąco komentować eksperci – tłumaczy Jachim. - Będziemy podpowiadać, jak przejechać trudną trasę wygodnie i zgodnie z przepisami.

Raporty z obu cyklów będzie można znaleźć na stronie Bike_S w zakładce „Kodeks drogowy”.