Zwiedzanie Willi Lentza, wystawy, spektakle w szczecińskich teatrach, a nawet nordic walking na Jasnych Błoniach. To część wydarzeń, które towarzyszyć będą tegorocznej edycji szczecińskich Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej, które rozpoczną się w środę 20 października.

To piąta edycja wydarzenia tworzonego przez Miasto Szczecin. Jego ideą jest organizacja cyklu spotkań i wydarzeń podkreślających transgraniczną współpracę Szczecina z niemieckimi miastami i partnerami. W bogatym programie coś dla siebie z znajdą zarówno przedsiębiorcy, jak i miłośnicy kultury.

Wymiana transgranicznych doświadczeń i nawiązywanie kontaktów na różnych polach

W tym roku okazja do świętowania polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej jest szczególna, gdyż obchodzimy właśnie okrągłą, 30. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

– Pielęgnowanie istniejących relacji Szczecina i jego mieszkańców z partnerami niemieckimi oraz tworzenie i rozwijanie sfery wymiany doświadczeń, a także nawiązywanie kontaktów w sektorze gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym to główny cel dorocznego wydarzenia, jakim są Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przygraniczne położenie miasta jest czynnikiem predestynującym do rozwijania efektywnej, interdyscyplinarnej platformy relacji z naszymi sąsiadami. – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Tych zagadnień dotyczyć będzie dyskusja panelowa „Interdyscyplinarna współpraca przyszłością dobrego sąsiedztwa”, która otworzy tegoroczne Dni. Uczestniczyć będą w niej ważne osobistości dla polsko-niemieckiego pogranicza. Ich dyskusję będzie można obejrzeć za pośrednictwem live stream dostępnego na stronie wydarzenia.

Dwie konferencje online

Ważnym elementem współpracy polsko-niemieckiej jest współpraca biznesowa. Dlatego w ofercie nadchodzącego wydarzenia nie mogło zabraknąć propozycji dla przedsiębiorców. 21 października zaplanowano dwie konferencje online. Jedna z nich to Konferencja Transgraniczna „Zrównoważony rynek pracy w ujęciu transgranicznym - wybrane aspekty prawa pracy”. Jej uczestnicy poznają m.in. najważniejsze różnice w prawie polskim i niemieckim.

Tego samego dnia odbędzie się też „Polsko-Niemiecka Konferencja logistyczna i e-commerce”, w trakcie której omówione zostaną najważniejsze trendy i rozwiązania w tych dwóch branżach, tak kluczowych dla naszego miasta z punktu widzenia jego położenia geograficznego. Do udziału w konferencjach trzeba się wcześniej zapisać na stronie www.dwpn.szczecin.eu.

Dużo wydarzeń kulturalnych

Tradycją Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej jest organizacja wielu wydarzeń towarzyszących: sportowych, kulturalnych, spotkań i wykładów. W tym roku będzie podobnie, a część wydarzeń odbędzie się online.

W planie jest m.in. zwiedzanie historycznych pomieszczeń Willi Lentza oraz Muzeum Techniki i Komunikacji. Będzie można wysłuchać wykładu „Praca przymusowa na Pomorzu podczas II wojny światowej” lub zobaczyć film o PoMore TanzOrkiestra, polsko-niemieckiej grupie muzycznej kultywjącej tradycję muzyki Pomorza. Ciekawą opcją dla rodziców dzieci jest udział w warsztacie międzykulturowym: „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji”.

Organizatorzy zapraszają też na wydarzenia kulturalne. Zaplanowano kilka wystaw w Willi Lentza, m.in. fotograficzne "Reichstag" Elżbiety Kargol i „A-Z (Raport 2019/2020)” Andrzeja Tobisa, a także spektakle teatralne „Matka” i „Kaspar Hauser” w Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Kana. Natomiast na kanale Filharmonii Szczecińskiej będzie można posłuchać retransmisji koncertu „Kompozytorki – nieopisane herstorie”. Na Jasnych Błoniach zorganizowany zostanie nordic walking.

Więcej informacji o wydarzeniu i formularze rejestracyjne można znaleźć na stronie: www.dwpn.szczecin.eu.

Sponsorem wydarzenia jest Szczecińska Energetyka Cieplna.