Dużo będzie się działo na scenie Teatru Rozmaitości Gwitajcie. Jego dyrektor, Jakub Gwit, opowiedział nam o najbliższych planach swego zespołu.
- Zależy mi na teatrze teatralnym. To znaczy takim, którego podstawą jest tekst literacki, a nie jakaś udziwniona forma, która ma przyciągnąć uwagę widza - mówi Jakub Gwit o koncepcji TR Gwitajcie.
11 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby teatru przy pl. Żołnierza 5. Jak opisują to wydarzenie artyści teatru na stronie internetowej: Było lirycznie, było romantycznie, było zabawnie i nieco figlarnie. Spektrum wrażeń w sam raz wpisujące się w słówko "rozmaitość", tak ważne dla naszego Teatru.
Podczas tego wydarzenia wystąpili aktorzy związani z TR Gwitajcie - m.in. Izabela Mielczarek, Miłosz Wojciechowski i Claire Varga-Gmiter ( francuska aktorka i reżyserka, absolwentka Schauspielschule Charlottenburg w Berlinie oraz wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Lumiere Lyon 2, od 2008 występująca w Uckermärkische Bühnen Schwedt i tworząca również w Polsce), która zaśpiewała utwory z repertuaru Edith Piaff.
Aktualnie TR Gwitajcie proponuje w swoim programie takie spektakle jak: "Pchła szachrajka", "Bajki pana Brzechwy" czy "Lata dwudzieste, lata trzydzieste". To tytuły, które znajdziemy w majowym i czerwcowym repertuarze. Nowością będą "Niezwykłe lekcje rytmiki" (prowadzone przez Mariusza Totoszko, byłego lidera zespołu Volwer) - zaplanowane na 31 maja. Co istotne, kiedy najmłodsi będą uczestniczyć w tych zajęciach, ich rodzice mogą wziąć udział w kursie dotyczącym sytuacji zagrożenia zdrowia dzieci, prowadzonym przez ratownika medycznego w piwnicy Loft Artu. Poza tym 22 maja planowany jest koncert jazzowy "Tribute To Joe Henderson" z udziałem saxofonisty Tomasza Licaka.
Ważną osobą w zespole artystycznym teatru jest Żywia Karasińska-Fluks, autorka wielu spektakli, publicystyka i dziennikarka. Obecnie pracuje nad wznowieniem inscenizacji "Czas zegarów" oraz adaptcją sceniczną prozy Stanisława Broszkiewicza.
- W nowym sezonie przygotujemy wspólnie zmodyfikowaną wersję inscenzacji "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" , w której znajdzie się wiele utworów francuskich z tego okresu i zaśpiewa je Claire Varga-Gmiter. Planujemy też w związku z tym zmianę tytułu przedstawienia - dodaje Jakub Gwit - Poza tym chcielibyśmy także zaproponować szczecinianom cykl kameralnych spektakli z udziałem cenionych aktorów spoza Szczecina. Jako pierwszy, 3 października, wystapi u nas Cezary Morawski z monodramem "Aktor to aktor". Jeżeli będzie duże zainteresowanie tym wydarzeniem, na co liczymy, to wówczas pan Cezary, zapezentuje spektakl dwukrotnie.
Inne osoby, z którymi TR Gwitajcie będzie współpracował to m.in. Marta Klubowicz, która oprócz tego, że jest aktorką także tłumaczy literaturę niemieckojęzyczną, m.in. dramaty Freda Apke, reżysera i aktora. Oboje przyjadą do Szczecina. O innych planach teatru będziemy na pewno jeszcze informować.
Więcej szczegłów dot. np. rezerwacji biletów i repertuaru można znaleźć na stronie: teatrgwitajcie.pl
Komentarze
1