Muzeum Narodowe, które nie zostało do końca wybudowane, Akademia Morska prawie jak ZUW i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, który pasuje i nie pasuje do koncepcji Wałów Chrobrego. Trzy godziny, trzy budynki – pierwsza wycieczka poSzczecinie.pl w 2014 ma zaskoczyć tajemnicami najbardziej reprezentacyjnego miejsca w Szczecinie.

  Wały Chrobrego, czyli trzy imponujące budynki staną się tematem najbliższej wycieczki organizowanej w ramach projektu www.poSzczecinie.pl.

Tym razem odkryjemy budynki na Wałach Chrobrego od wewnątrz. Najbardziej znane jak Muzeum Narodowe, ale także te, których raczej na co dzień się nie odwiedza, czyli Akademia Morska i ZUW. - zapowiada Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski.

Hakenterrasse? Wiem i znam

Ale czy właściwie da się zaskoczyć szczecinian takim miejscem? Większość z nas zna historię „Hakenterrasse”, pamiętamy co w tym miejscu znajdowało się przed Wałami Chrobrego, kto był inicjatorem i w końcu, kto zaprojektował ten odcinek Szczecina. W głowie dwa nazwiska: Haken i Meyer-Schwartau. Czy zatem trasa ta to trochę pójście na łatwiznę? Według przewodnika nic bardziej mylnego.

Te znane miejsca, zawsze po bliższym przyjrzeniu się są odkrywane na nowo. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Wały Chrobrego kryją jeszcze tajemnice, których nasi uczestnicy nie znają. Poza tym niestety jestem zdania, że ten nasz monumentalny zabytek nie jest wykorzystywany od strony edukacyjnej i promocyjnej, tak jak mógłby być wykorzystywany. - tłumaczy Kruszewski.

Trzy na trzy

Trzy godziny spaceru i trzy budynki. Ale jak podkreśla przewodnik miejski, czas nie będzie podzielony równo. Uczestnicy rozpoczną od budynku Akademii Morskiej. Co znajdziemy w środku, w jaki sposób wyróżnia się architektura tego obiektu, co mieściło się w tych murach wcześniej i jaki związek ma ta budowla z mieszczącym się niedaleko budynkiem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego? Potem na liście mamy Muzeum Narodowe, ale nie eksponaty, które tam znajdziemy będą cieszyły się zainteresowaniem przewodnika.

W Muzeum Narodowym nie będziemy się skupiać na wystawach, które przecież są typową działalnością muzeum. Nas będą interesowały dwie rzeczy. Po pierwsze sposób zaprojektowania i funkcjonowania budynku, a po drugie trochę czasu poświęcimy jednej z wystaw, tej która jest niezwykle mocno związana ze Szczecinem. - wyjaśnia Grzegorz Kruszewski - Standardowo będziemy zwiedzać miejsca, które normalnie nie są dostępne dla zwykłego turysty. Ale o tych miejscach za bardzo powiedzieć nie mogę. Może tylko wspomnę, że tych tajemniczych, niedostępnych miejsc w budynku muzeum jest niemało. - dodaje przewodnik.

Nie wiemy co mamy

I chociaż to nie wystawy będą cieszyły się głównym zainteresowaniem, wizyta w muzeum będzie dobrą okazją do tego, by odbyć niezwykłą lekcję muzealną. W Muzeum Narodowym uczestnicy zobaczą kolekcję rzeźb antycznych.

Takich rzeźb nie ma nie tylko w tej części Polski, ale także Europy. A my często jesteśmy nieświadomi, że mamy we własnym mieście takie skarby. - mówi Grzegorz Kruszewski.

Trzecim z obiektów, do którego wejdziemy jest budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie zwiedzimy go w całości – głównym tematem będzie to czy obiekt ten wkomponował się w koncepcję tarasów. Planowane jest także wejście na wieżę widokową, by na ten jeden z piękniejszych fragmentów Szczecina spojrzeć z innej perspektywy.

W urzędzie można spędzić całą wycieczkę i pewnie to byłoby mało, ale my wejdziemy tylko w niektóre miejsca i wybiórczo pokażemy w jaki sposób ZUW komponuje się i nie komponuje z założeniami całości tarasów. - tłumaczy przewodnik miejski.

O tarasach, które miały szczęście

W planach nie ma mowy o tym, by było nudno, nieciekawie i bez zaskoczenia. Jak zwykle na wycieczkach www.poSzczecinie.pl trzygodzinny spacer ma być wypełniony atrakcjami po brzegi.

Wbrew pozorom, przy tej wycieczce muszę się zmierzyć z tym, by ogrom tych wszystkich rzeczy, które mam do powiedzenia zmieścić w trzech godzinach. Bo informacji jest naprawdę dużo, a czasu jak zwykle mało. Porozmawiamy o założeniach Hakenterrasse dowiemy się dlaczego właśnie tam wybudowano takie monumentalne obiekty i jak to się udało. Porozmawiamy też o tym jak to się stało, że budynki miały tyle szczęścia podczas II wojny światowej, że cieszą oko do dziś. - mówi Grzegorz Kruszewski.

A na koniec, zgodnie z tradycją przewodnik wycieczek www.poSzczecinie.pl zabierze uczestników na kawę, herbatę i ciastka, by w zaciszu zaprzyjaźnionego lokalu dalej prowadzić rozmowy o Szczecinie.  

 

Terminy:

18.01.2014 [sobota], 10:00

25.01.2014 [sobota], 10:00

Bilety: 25zł (gratis skromny poczęstunek )

Rezerwacje: www.poszczecinie.pl