8 września w kościele pw. św. Piotra i Pawła na pl. św. Piotra i Pawła 4 wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo. Będzie to koncert w ramach tegorocznego Festiwalu Sacra Polonica.
Wystąpi: Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo.
W programie: m.in. barokowa muzyka warszawskiego dworu królewskiego i europejskie dzieła wokalno-instrumentalne.
Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo to jeden z topowych, najlepszych polskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym.
Zespół powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy i pod jej kierownictwem gra od początku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową – jako orkiestra barokowa lub klasyczna, w zależności od repertuaru. Il Tempo ma w swoim dorobku liczne nagrania fonograficzne (radiowe i CD), telewizyjne, a także transmisje radiowe (w tym EBU). Zespół Il Tempo miał zaszczyt występować m.in. na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie, a także przed Jej Wysokością Królową Zofią i Królem Juanem Carlosem. Il Tempo od 25 lat uczestniczy w koncertach i nagraniach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, współpracuje także z Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej w UMFC, wciąż poszerzając swój repertuar. Zespół występował w Europie, USA, Kanadzie, w ramach znaczących festiwali muzycznych (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Europalia 2001, Lameque, cykl Euroradia Muzyczne stolice Europy, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim), a także podczas światowych konferencji muzykologicznych. Dyrektor Artystyczna IL Tempo – Agata Sapiecha była 3-krotnie nominowana do Paszportów Polityki.
Podczas festiwalowego koncertu wystąpią:
Katarzyna Bienias - sopran/mezzosopran
Agata Sapiecha – skrzypce, kier. artystyczne
Małgorzata Wojciechowska - flet traverso
Marcin Zalewski - viola da gamba
Anna Wiktoria Swoboda – teorba, chitarrone
Anna Urszula Kucharska - klawesyn
Bilety w cenie 20/15 zł dostępne w punktach sprzedaży bilety.fm:
- Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34
- Centrum Informacji Turystycznej pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej)
- w dniu koncertu na miejscu pół godziny przed wydarzeniem.
Partnerem wydarzenia jest Miasto Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Magiczny.Szczecin. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.
SACRA POLONICA to cykliczny festiwal muzyczny mający na celu upowszechnianie przede wszystkim polskiej muzyki, począwszy od średniowiecza do współczesności, w konfrontacji z muzyką światową. Ponadto istotnym elementem muzycznym Festiwalu jest również popularyzacja wokalno-instrumentalnych dzieł muzyki sakralnej w jej różnych odsłonach, w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Do wykonania koncertów zaproszeni zostali wybitni artyści o najwyższym poziomie wykonawczym, prezentujący różne gatunki muzyczne i specjalizujący się w muzyce różnych epok: od średniowiecza, przez barok do muzyki tradycyjnej, ludowej i współczesnej. Miejsce i czas festiwalu są wybrane nieprzypadkowo. Szczecin to wielokulturowe miasto o złożonej, burzliwej historii, leżące na przecięciu Międzynarodowych Szlaków Kulturowych (m.in. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Droga św. Jakuba – średniowieczny szlak pielgrzymów do Sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela, Szlak Zakonów Rycerskich Templariuszy, Szlak Cysterski, itd.). Repertuar koncertów jest zbudowany między innymi na kulturowym nawiązaniu do tego dziedzictwa.
Komentarze
0