Od roku trwa budowa Morskiego Centrum Nauki. Do zakończenia wszystkich prac zostało jeszcze 8 miesięcy, ale bryła budynku powoli nabiera ostatecznego kształtu.
Najwięcej emocji budziła w ostatnich tygodniach kwestia elewacji. Zmieniono pierwotną koncepcję „rdzawej” stali kortenowskiej na rzecz płyt elewacyjnych przykrytych siatką, które mają imitować kontenery ułożone na statku (bryła budynku będzie miała kształt kadłuba). Pierwsze próbki elewacji nie do końca podobały się nawet projektantowi i marszałkowi (inwestorem jest samorząd województwa). Docelowy efekt ma być lepszy.
– Rozpoczęto układanie płyt elewacyjnych w 5 kolorach. Połączenia pionowe płyt będą ukrywane specjalnymi maskownicami. Następnie układana będzie podkonstrukcja pod siatkę cięto – ciągnioną, czyli zewnętrzną warstwę elewacji – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.
Lewitująca żelbetowa kula
Już teraz wrażenie robi konstrukcja planetarium, które będzie „zawieszona” wewnątrz budynku. Od niedawna można ją zobaczyć niemal w pełnej okazałości.
– Zdjęto szalunki podtrzymujące konstrukcję, dzięki czemu już widoczny jest efekt lewitującej kuli żelbetowej. Kula o średnicy 13 metrów podtrzymywana jest przez podciągi na 3 słupach – mówi Jarosław Dobrzyński.
Szeroki zakres prac
Wykonywane są zbrojenia trzonów budynku (klatki schodowe, szyby windowe, kanały różnych instalacji). Powstaje zewnętrzna klatka schodowa z windą. Montowana jest konstrukcja stalowa schodów ekspozycyjnych. Trwają prace związane z różnymi instalacjami, w tym systemu alarmowania pożarowego i dźwiękowego systemu ostrzegania. Układane są zbrojenia stropu nad drugim piętrem, w miejscu gdzie zaprojektowano taras widokowy.
– Układane jest zbrojenie słupów pionowych oraz skośnych, które stanowią znak rozpoznawczy budynku mającego przypominać kadłub statku. Ekipy ERBUDU montują również zbrojenia attyki pod tzw. naświetla (świetliki) budynku zlokalizowane na tarasie od strony Odry. Ciekawostką jest to, że świetliki będą pełniły jednocześnie funkcję klap oddymiających, które w przypadku pożaru będą się automatycznie otwierały – mówi Jarosław Dobrzyński.
Koszt budowy Morskiego Centrum Nauki to 74 mln zł. Kolejne miliony pochłonie wyposażenie budynku w interaktywne i tradycyjne eksponaty związane z szeroko pojętą tematyką morską.
Komentarze
6