Na terenie Szczecińskiego Domu Sportu zakończyły się roboty rozbiórkowe. – Już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace związane z budową nowego obiektu – zapowiada Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Wyburzanie kolejnych fragmentów kompleksu zajęło niespełna trzy miesiące. Dziś nie ma już śladu po pływalni i hali sportowej. Z terenu inwestycji wywożone są ostatnie elementy starej konstrukcji budynku.
– Teraz przed wykonawcą kolejne wyzwanie. Wraz z rozbiórkami, realizuje prace projektowe. Jednym z elementów tego procesu jest uzyskiwanie uzgodnień i decyzji niezbędnych do realizacji zaplanowanych prac budowlanych. Najważniejszy z tych dokumentów już jest. Mowa o pozwoleniu na budowę – relacjonuje Piotr Zieliński.
Sufit wreszcie nie będzie zbyt nisko dla siatkarzy
Projekt zakłada, że zachowany hol wejściowy zostanie wkomponowany w nowy kompleks (wraz z mozaikami). W tym samym miejscu co wcześniej powstaną bardziej nowoczesne obiekty o tej samej funkcji: basen i hala sportowa z widownią na 1200 miejsc.
– Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne – wylicza Piotr Zieliński.
Obok Floating Areny znów będzie jeszcze jedna funkcjonująca pływalnia
Nowy basen będzie miał 30 metrów długości, z lokalnym przegłębieniem i nowym zapleczem (pomieszczenia ratowników, sanitariaty, magazyn). Przebudowę przejdzie mały basen z brodzikiem.
– W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną – informuje Piotr Zieliński.
Finał prac za dwa lata
Budowa nowego SDS-u kosztować będzie blisko 109 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi z dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych. Generalnym wykonawcą jest Budimex S.A., a nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Obiekt ma być gotowy najpóźniej w 2026 roku.
O potrzebie takiej inwestycji mówiło się od dawna, ale poważniejsze kroki w tym kierunku wykonano dopiero po tym, gdy w listopadzie 2021 roku zawalił się dach balkonu widowni przy 25-metrowym basenie. Pływalnia od tamtej pory była wyłączona z użytku.
Szczeciński Dom Sportu, według projektu architekta Mariana Rąbka, wybudowany został w latach 60. XX wieku. Uznawany był za jeden ze sztandarowych przykładów architektury modernizmu. Został uhonorowany tytułem architektonicznego „Mistera 25-lecia”.
Komentarze
3