Archiwalne i współczesne fotografie pieców kaflowych, kominków, kafli i pamiątek po dawnych zdunach pomorskich, urządzenia i akcesoria grzewcze, konferencja popularno – naukowa, wycieczka po Szczecinie i wyjazd do Velten. Marzec będzie należał do pomorskich zdunów.
To pierwsza tak duża i tak ważna impreza – bo z udziałem naukowców i zdunów – w Polsce.
Przyjedzie do nas postać wyjątkowa – tak sobie czasami żartuję, że tym kim dla filozofii jest Kołakowski, tym dla garncarzy, kaflarzy, zdunów jest Pani Maria Dąbrowska. Pani doktor jest dokumentalistką w Polskiej Akademii Nauk. I w 1987 roku napisała książkę o kaflach. Nikt jej nie pobił, nawet Niemcy powołują się na jej publikację. To po prostu biblia. To, że ona przyjedzie jest wielkim wydarzeniem. – zapowiada Maciej Burdzy, zdun ze Szczecina, jeden z organizatorów.
Pierwsza taka konferencja
Podczas konferencji będzie można posłuchać m.in. dr Marcina Majewskiego, który opowie o Pomorskich kaflach od gotyku po renesans, dr Barbarę Pośpieszną, która także opowie o pomorskich kaflach, ale tych od XVIII do XX wieku, Aldonę Mazurkiewicz, dziennikarkę i zastępcę redaktora naczelnego kwartalnika „ Świat kominków”, Ziemowita Nowakowskiego, zduna, który opowie o historii pieców kaflowych oraz wspomnianą dr Marię Dąbrowską, która opowie o różnicach regionalnych w kaflach piecowych. W sumie podczas konferencji, która potrwa od godziny 10.00 do 15.00 zaplanowanych jest siedem prelekcji. To pierwsza taka konferencja w Polsce, podczas, której na jednej sali zasiądą naukowcy z pasjonatami.
To jest pierwsza taka impreza, nie tylko w Szczecinie, ale w całej Polsce, gdzie w jednym miejscu spotkają się zduni z naukowcami. - mówi Maciej Burdzy,
Zdjęcia, książki, piece, drzwiczki...
Główną częścią będzie trwająca miesiąc wystawa, na której odnajdziemy m.in. fotografie pieców kaflowych, kominków, kafli i pamiątek po dawnych zdunach pomorskich, urządzenia i akcesoria grzewcze. Do tego przed wejściem do budynku Książnicy Pomorskiej będzie stał czynny piec kaflowy, do którego – jak zapowiada Burdzy – każdy będzie mógł się przytulić.
Zaprezentujemy około 80 fotografii, na kilku rysunkach przedstawimy historię zduństwa, pokażemy także materiały archiwalne, m.in. reklamy zdunów. Do tego mój przyjaciel, Piotr Batura przywiezie swoją kolekcję. To jedyny prywatny kolekcjoner, który ma tak obszerny zbiór akcesoriów. Przywiezie dziesięć piecyków, przywiezie troszeczkę drzwiczek. Drugi kolega przywiezie około 20 archiwalnych książek, będzie też parę kafli. - zapowiada Maciej Burdzy.
Na deser dwie wycieczki
Do tego organizatorzy chcą zaproponować dwie wycieczki. Pierwsza z nich ma się odbyć chwilę po zakończeniu konferencji. Chętni zostaną oprowadzeniu po Szczecinie. Druga to wydarzenie nieco większe, a w związku z tym płatne. 02 marca planowana jest wspólna wycieczka do Muzeum Pieców Kaflowych w Velten koło Berlina. Osoby zainteresowane powinny zgłosić chęć udziału Maćkowi Burdzemu (maciekburdzy[at]gmail.com) do 05 lutego. Koszt wycieczki zostanie oszacowany po zamknięciu listy uczestników – według organizatorów nie powinien przekroczyć100 zł.
Wystawa „cztery kąty i piec piąty” będzie dostępna w sali kolumnowej w Książnicy Pomorskiej od 01.03. do 28.03.2014 roku. Konferencja odbędzie się 1 marca, także w Książnicy. Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia zamieścimy wkrótce.
Zobacz także:
Komentarze
0