Zamiast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego będą teraz „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027”. To program, w ramach którego region zachodniopomorski pozyska niemal 8 miliardów złotych z polityki spójności Unii Europejskiej. Pieniądze pomogą rozwinąć przedsiębiorstwa, przyniosą inwestycje w miastach i wsiach, umożliwią projekty służące mieszkańcom. Z unijnych funduszy skorzystają organizacje pozarządowe.
– To dla nas rozpoczęcie kolejnego wielkiego wyzwania w dziele zmiany i modernizacji Pomorza Zachodniego. Dziękuję naszym partnerom. Razem ze światem biznesu, samorządami i NGO udało nam się zbudować sieć partnerstwa i przebudować dotychczasową gospodarkę – mówił marszałek Olgierd Geblewicz na konferencji inaugurującej nowy unijny program.
„Największy skok” dzięki funduszom unijnym
Unijne fundusze regionalne mocno przyczyniły się do zmian, które zaszły na Pomorzu Zachodnim przez ostatnich 18 lat. Przede wszystkim udało się uporać z wysokim bezrobociem, doprowadzić do wzrostu PKB i stworzyć dogodne warunki do rozwoju lokalnych firm,
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – mówił prof. Jerzy Buzek, były premier, który był honorowym gościem konferencji.
„Zielone” inwestycje i inne sposoby wsparcia przdsiębiorców
Kontynuację korzystnych zmian ma zapewnić program „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027”. Jego budżet to 1,686 miliarda euro. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pochodzić będzie 1,2 miliarda euro, a z Europejskiego Funduszu Społecznego 468 milionów euro.
Ponad 33 procent ze środków z EFRR przeznaczonych zostanie na „zielone” inwestycje, służące osiąganiu celów klimatycznych.
– To oznacza inwestycje w OZE zarówno w samorządach, jak w przedsiębiorstwach, w efektywność energetyczną czy we wzmacnianie ochrony środowiska - wyliczał marszałek Geblewicz.
Przedsiębiorcy mogą liczyć na duże środki w sektorze B+R, czyli na działalność badawczo-rozwojową. Rozwijane będą także inkubatory przedsiębiorczości oraz usługi na rzecz tworzenia nowych firm. Pomoc będzie dostępna głównie w formie instrumentów zwrotnych, czyli pożyczek oraz pożyczek z umorzeniem, ale będą też dotacje na inwestycje w Specjalnych Strefach Włączeniach, czyli w miejscach zmagających się wciąż z największymi problemami.
Będą kolejne drogi rowerowe i inwestycje samorządowców
Nie zabraknie inwestycji w ochronę zdrowia, edukację oraz włączenie społeczne. Nadal rozwijana będzie infrastruktura rowerowa.
– Rozkręciliśmy wielki projekt sieci tras rowerowych i nie możemy go teraz zatrzymać. To inwestycje w rozwój potencjału turystycznego regionu – podkreślał marszałek.
Z nowych funduszy unijnych korzystać będą też samorządy, w ramach instrumentów terytorialnych. Będzie można starać się o pieniądze na przeprowadzenie termomodernizacji budynków czy rozwój transportu publicznego. W dalszym ciągu możliwe do realizacji będą inwestycje zwiększające dostęp do edukacji oraz do usług społecznych i zdrowotnych. Realizowane będą inwestycje w obszarze turystyki i kultury czy instytucji popularyzujących naukę.
Pierwsze konkursy mają ruszyć w II kwartale 2023 roku. W III i IV kwartale będzie więcej możliwości uzyskania dofinansowania.
Komentarze
1