Na działce za siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego „Warta”, w pobliżu skrzyżowania ulic Dworcowej i św. Ducha, kilka tygodni temu rozpoczęła się budowa budynku, w którym zaplanowano 63 mieszkania, lokale usługowe na parterze i dwie kondygnacje garażu podziemnego. – Planujemy, że będzie gotowy do użytku w III kwartale 2025 roku – zapowiada Edward Osina, prezes firmy Calbud, która jest inwestorem.
Zabudowany zostanie teren zielony pomiędzy wspomnianym biurowcem „Warty” a skarpą, na której stoi dom studencki „Portowiec”.
– Teren ten przez wiele dziesięcioleci był zapomniany i zaniedbany, miał również skomplikowany stan prawny. Zależy nam na rewitalizacji centrum naszego miasta, co potwierdziliśmy już poprzednimi inwestycjami na czele z Centrum Posejdon. Dlatego właśnie zaangażowaliśmy się w uporządkowanie sytuacji działki przy ul. św. Ducha – tłumaczy prezes Osina.
Porządkowanie sieci i głęboki wykop
Projekt budynku przygotowała Pracownia Architektoniczna Dedeco. Nie udostępniono jeszcze wizualizacji. Wiadomo, że w części usługowej na parterze rozważane są przede wszystkim biura lub gabinety lekarskie, ale nic nie jest przesądzone. Na razie inwestycja jest bowiem na początkowym etapie realizacji, trwają prace ziemne, w czasie których odsłonięto m.in. poniemiecki schron.
– Prace zaczęły się kilka tygodni temu od uporządkowania i przeniesienia licznych dość chaotycznie przebiegających przez ten teren sieci ciepłowniczych, kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych, energetycznych. Obecnie trwa realizacja tzw. ścian szczelinowych czyli konstrukcji garażu, a zarazem zabezpieczenia głębokiego wykopu – relacjonuje Edward Osina.
Historyczna kamienica zyska „godne zwieńczenie”?
Calbud przygotowuje w tej okolicy jeszcze dwie inwestycje. Obie polegać będą na przebudowie istniejących już obiektów: kamienicy Samopomocy Chłopskiej przy ul. Dworcowej 2 i biurowca Selsin przy ul. św. Ducha 2a.
– Modernizację kamienicy przy ul. Dworcowej planujemy za około 2 lata. Obecnie rozpoczynamy prace projektowe, do których zaprosiliśmy Studio Projektowe Herman. Zależy nam na zachowaniu wszystkiego co wartościowe w tym budynku, być może wrócimy do jego pierwotnego wyglądu, będziemy też chcieli nadać mu godne zwieńczenie – zapowiada prezes Calbudu.
Galeria Sztuki Współczesnej w przebudowanym biurowcu?
Rok dłużej trzeba będzie najprawdopodobniej poczekać na przebudowę biurowca Selsin. Jest szansa, że po jego modernizacji, przy ul. św. Ducha pojawi się kolejna po Trafostacji Sztuki instytucja kultury.
– Niewykluczone, że w jego części uda się zrealizować tak bardzo brakującą w Szczecinie Galerię Sztuki Współczesnej naszych zachodniopomorskich twórców – mówi prezes Osina, z którego inicjatywy powstało już jedno podobne miejsce – Galeria Kapitańska w siedzibie Calbudu przy ul. Kapitańskiej.
Komentarze
6