Odnowiony zostanie pałac, dwór, oranżeria i słynny ogród dendrologiczny. Urząd Marszałkowski zamierza wydać na ten cel ponad 13 mln zł.
Gmina Przelewice nie była w stanie utrzymać na odpowiednim poziomie nieruchomości wchodzących w skład znanego w całym regionie ogrodu dendrologicznego. Dlatego na początku tego roku zostały one przekazane samorządowi województwa.
„To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych”
Urząd Marszałkowski utworzył instytucję pn. Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Zapowiadane są prace modernizacyjno-remontowe.
– To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Chcemy temu miejscu przywrócić dawny blask, aby tętniło ono życiem i przyciągało turystów nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z całej Polski czy nawet Europy. Wierzę, że różnorodne wydarzenia kulturalne, edukacyjne oraz ekologiczne, które będą tu organizowane, znajdą szerokie grono odbiorców – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Modernizacja pałacu i dworu
Modernizację przejdzie pałac, który zostanie przystosowany do pełnienia funkcji hotelowej oraz konferencyjno-szkoleniowej. Przebudowę przejdzie także piwnica, gdzie znajdzie się miejsce m.in. na gastronomię. Odnowiona będzie elewacja oraz wszystkie zabytkowe detale kamienne, z płaskorzeźbą nad wejściem na czele.
Dwór zostanie dostosowany do potrzeb administracyjno-biurowych. Aby było to możliwe, konieczna jest nie tylko kompleksowa modernizacja konserwatorska, ale też głęboka termomodernizacja.
Więcej atrakcji w oranżerii i ogrodzie dendrologicznym
Zmieni się również oranżeria. W odnowionej przestrzeni ekspozycji roślin zamontowany zostanie system kontroli klimatu, nasłonecznienia i wentylacji. Remont przejdą taż pomieszczenia biurowe i techniczne.
Więcej przestrzeni rekreacyjnej będzie w ogrodzie dendrologicznym. Planowane jest zagospodarowanie dwóch polan, na których staną elementy małej architektury (m.in. ławki, wiaty i kręgi paleniskowe), wyznaczone zostaną tematyczne place zabaw i pojawią się ogólnodostępne toalety. Projekt zakłada też odnowienie pawilonu w ogrodzie japońskim oraz szałasu pasterskiego.
Wszystkie prace mają kosztować ok. 13,5 mln zł i powinny zostać wykonane do kwietnia 2022 r.
Komentarze
3