Ta wystawa miała być otwarta w marcu tego roku. W związku z pandemią Filharmonia w Szczecinie odwołała wszystkie wydarzenia, a więc także ten wernisaż musiał zostać przełożony. Wreszcie, 5 sierpnia, w Galerii 4. Poziom zainaugurowana została ekspozycja „Ecce Homo”, na której prezentowane są zdjęcia Krystyny Łyczywek z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. To szczególny moment, bo artystka, już niedługo (24 sierpnia) skończy dokładnie 100 lat!
Na wernisaż przyszli przyjaciele i znajomi autorki prac, znani szczecińscy fotografowie, a także jej rodzina. Kuratorem wystawy Krystyny Łyczywek jest jej córka, Ewa Łyczywek-Pałka, prezes Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, która przez wiele miesięcy wraz ze współpracownikami przygotowywała zdjęcia do wystawienia, wybierając je z tysięcy negatywów, będących efektem ponad 80-letniej aktywności artystki.
– Prezentujemy niewiele ponad 40 zdjęć mojej mamy i na pewno nie można tego zbioru uznać za przegląd twórczości artystki nawet w temacie „Człowiek”. Musiałam dokonać selekcji, ale decyzje swoje konsultowałam z mamą i mam nadzieję, że te prace oddają przynajmniej częściowo rozległość tematyki, którą podejmowała – powiedziała na otwarciu wystawy Ewa Łyczywek-Pałka. – To wyłącznie zdjęcia czarno-białe, w większości zrobione w Polsce w latach 50.–70., ale jest także kilka fotografii z Bułgarii i Jugosławii, żeby zaakcentować pasję podróżniczą autorki. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia z Podhala, na które bardzo często jeździła oraz te powstałe podczas akcji zachęcania ludzi z Kielecczyzny do osiedlania się w Szczecinie – dodała.
Krystyna Łyczywek, z powodów zdrowotnych, nie mogła być obecna na otwarciu, ale organizatorzy nagrali krótki film z jej udziałem, w którym podziękowała uczestnikom wernisażu za przybycie i zachęcała do oglądania prac. Poza tym goście mogli zobaczyć dokumentalny film Krzysztofa Kuźnickiego pt. „Pionierka”, przybliżający postać bohaterki wieczoru, która jest romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, uczestniczką Powstania Warszawskiego i bardzo aktywną popularyzatorką kultury francuskiej, odznaczoną w 2013 roku Orderem Francuskiej Legii Honorowej. Jej największą pasją była niemal zawsze fotografia. Stworzyła ponad 1700 zdjęć, publikowanych w folderach turystycznych, czasopismach, książkach i albumach oraz wydała kilka książek, m.in. „Diaporama”, „Od kropli wody do oceanu”, „Rozmowy o fotografii” czy „Jestem w Paryżu”.
Krystyna Łyczywek w 1945 roku przyjechała do Szczecina wraz z mężem, Romanem Łyczywkiem, który na prośbę ówczesnego prezydenta miasta, Piotra Zaremby, dokładnie 1 sierpnia 1945 objął funkcję radcy prawnego przy zarządzie miasta. Tu mieszka do dziś, a w tym roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina za całokształt działalności artystycznej.
Organizatorzy zapraszają do zwiedzanie wystawy w dniach od 6 do 10 sierpnia oraz 13 i 14 sierpnia 2020 roku w godz. 12:00 - 15:00. Ekspozycja będzie też dostępna we wrześniu. Określono, że maksymalna liczba zwiedzających w Galerii 4. Poziom wynosi 20 osób.
Komentarze
1