Zagospodarowanie nieużytkowanych pomieszczeń po byłym bloku operacyjnym, utworzenie nowych miejsc dla łóżek szpitalnych i dodatkowego punktu pielęgniarskiego z gabinetami zabiegowymi, pokojów dla personelu medycznego oraz pomieszczenia pomocniczego – to tylko część wykonanych prac remontowych w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji. I choć remont zakończył się pod koniec zeszłego roku, ze względu na pandemię, dopiero teraz zostaje otwarty dla pacjentów. „Od teraz służyć będzie celom, dla jakich go stworzyliśmy”, mówi dyrektor szpitala.

Przebudowa oddziału trwała około roku. Prace wraz z odbiorami zakończone zostały na początku grudnia 2020 roku, jednak znaczny wzrost liczby pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji spowodował, że nowo wyremontowany oddział musiał przez kilka miesięcy pełnić rolę oddziału covidowego. Teraz trafią tu pacjenci Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji. Efekty zakończonej modernizacji zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej.

– To bardzo dobry dzień dla szpitala, dla lokalizacji w Zdunowie. Od czasu połączenia z siedzibą przy ul. Arkońskiej obserwujemy tu pozytywne zmiany i ten oddział jest tego najlepszym dowodem. Był COVID-19 i hospitalizowaliśmy w nim pacjentów zakażonych koronawirusem. Od teraz służyć będzie celom, dla jakich go stworzyliśmy. A to ważne, bo to jedyny taki oddział w województwie zachodniopomorskim – mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Małgorzata Usielska.

Lepsze warunki dla pacjentów i personelu

Przebudowa przestrzeni medycznych w starej części budynku głównego stanowiła bardzo ważny element reorganizacji i funkcjonowania poszczególnych komórek szpitala. Miała służyć m.in. poprawie warunków sanitarno-epidemiologicznych i stanu technicznego istniejącego oddziału. Obejmowała w szczególności zagospodarowanie nieużytkowanych pomieszczeń po byłym bloku operacyjnym, dostosowanie pomieszczeń kliniki do aktualnie obowiązujących przepisów oraz poprawę komfortu hospitalizowanych pacjentów.

Utworzonych zostało łącznie 56 miejsc dla łóżek szpitalnych zapewniających swobodny dostęp do pacjenta, w tym 15 stanowisk z możliwością przeznaczenia na łóżka transplantacyjne. Wszystkie sale chorych zostały wyposażone w indywidualne węzły sanitarne.

Wykonane prace budowlane przyczyniły się też do poprawy komfortu pracy personelu medycznego. Utworzony został dodatkowy punkt pielęgniarski z gabinetami zabiegowymi, pokoje dla personelu medycznego oraz pomieszczenia pomocnicze. Ponadto poprawiono komunikację pionową poprzez utworzenie dodatkowej windy szpitalnej.

– Bardzo dziękuję za tę inwestycję realizowaną w trudnym, bo pandemicznym, czasie i za cierpliwość, by przenieść się do nowych przestrzeni. Nie mam wątpliwości, że personel oddziału zasługuje na pracę w najdogodniejszych warunkach. Myślę, że to nie koniec pozytywnych zmian w lokalizacji placówki w Zdunowie. Przed nami kolejne wyzwania – przyznaje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Najwszechstronniejszy ośrodek torakochirurgiczny w Polsce

W Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej obecnie leczy się operacyjnie zarówno klasycznie, jak i małoinwazyjnie przypadki raka płuca, nowotworów przełyku, opłucnej, śródpiersia, wad wrodzonych klatki piersiowej, odmy opłucnowej, szerokiej gamy patologii wewnątrz-oskrzelowych, urazy klatki piersiowej, jak i przypadki niewydolności oddechowej wymagające przeszczepienia płuc.

– Jesteśmy w ścisłej krajowej czołówce leczących chorych w tym zakresie. Trafią do nas pacjenci z całej Polski. Jeszcze przed pandemią wykonywaliśmy około 1000 zabiegów rocznie – wyliczał kierujący Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie dr hab. n. med. Janusz Wójcik.

W ostatnich latach wprowadzono i rozwinięto chirurgię przełyku, ustanawiając ośrodek referencyjny dla tej działalności w województwie – jak i jeden z kilku takich ośrodków w Polsce. Wprowadzono do codziennego stosowania techniki małoinwazyjne w większości rodzajów przeprowadzanych zabiegów, unowocześniono działalność diagnostyczno-leczniczną działu bronchoskopii. Ostatnim, najważniejszym jakościowo i najtrudniejszym, zadaniem było uruchomienie leczenia skrajnych postaci niewydolności oddechowej przeszczepianiem płuc – z wprowadzeniem tutejszej Kliniki do elitarnej grupy 4 krajowych ośrodków zajmujących się tym problemem. Ranga, rodzaje i zakres przeprowadzanych zabiegów sprawiają, że Klinika w Szczecinie-Zdunowie jest najwszechstronniejszym ośrodkiem torakochirurgicznym w Polsce.