Około 2 miliony złotych będzie kosztować wymiana wrót hangaru Szczecińskiego Aeroklubu. „Wymiana jest konieczna. Brama i infrastruktura są skorodowane” – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Wykonawca prac (spółka BRAMAR) przejął już plac budowy i rozpoczął pierwsze prace. Jak podkreśla Tomasz Klek, „skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, adekwatna do rozmiarów lotniska i hangaru”. Długość wrót wynosi bowiem 100 metrów, a wysokość – 8 metrów. 

Do ich otwierania potrzebny jest ciężki sprzęt

– Wrota otwierają się tylko częściowo i potrzebny jest do tego ciężki sprzęt. Z uwagi na istniejącą konstrukcję hali, prace zostały podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje wymianę połowy wrót wraz z montażem instalacji elektrycznej i sterowania bram – informuje Tomasz Klek.

Po remoncie każda część wrót będzie uruchamiana niezależnymi napędami. Górne zawieszenie oraz dolne prowadnice zostaną wykonane w taki sposób, aby uniemożliwić zakleszczenie bram.

– Poza tym, prowadnice dolne będą wyposażone w „inteligentny” system ogrzewania (będzie zapobiegać przed zamarzaniem wody) oraz w kanalizację odwadniającą. W przypadku awarii możliwa będzie ręczna obsługa poszczególnych sekcji. Przewidziano także sygnalizację ostrzegawczą od wewnątrz i zewnątrz hali (lampy ostrzegawcze wraz z sygnalizacją akustyczną) – wymienia T. Klek.

Wymiana drugiej części jeszcze w tym roku

Zakres prac został opracowany w oparciu o projekt (uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków) pracowni MILO 7 ze Szczecina. Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu tego roku.

– Zakład Budynków i Lokali Komunalnych jeszcze w tym roku zamierza wymienić drugą część wrót. W najbliższych miesiącach zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji związanej z remontem płyty lotniska przed hangarem i posadzki wewnątrz – dodaje Tomasz Klek.

W 2019 roku ZBiLK wykonał m.in. remont dachów, wymianę obróbek blacharskich w hangarze i budynku administracyjnym, remont sufitu w hali. Wymieniono również okna w budynku administracyjnym i od strony ul. Przestrzennej oraz zmieniono fasadę na aluminiowo-szklaną. Ten etap prac wyniósł około 6 mln zł.