Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
Od: piątek, 15 marca 2024, 11:00
Do: niedziela, 5 maja 2024, 19:00
Za ile?
wg cennika galerii
W związku z inwazją na Ukrainę w 2022 roku, Yana Bachynska / Jan Bačynsjkyj opuścił granice kraju, wchodząc w nomadyczny tryb życia. Ta zmiana wpłynęła na rozwój jego praktyki artystycznej. Aktualnie skupia się głównie na instalacjach, rzeźbie oraz tworzeniu obiektów z własnych ubrań.

Bačynsjkyj transformuje tkaninę w formę nośnika wspomnień, badając tym samym historię swojego rodu i ojczyzny. Nowo powstałe prace stanowią subtelny dialog z odbiorcą, eksplorując trudny temat emigracji oraz traumy związanej z konfliktem zbrojnym. Rzeźby nie tylko odzwierciedlają zmieniający się świat, ale także stają się świadectwem oporu. Prace, będące formą protestu, propozycją odmiany istniejącego porządku, równocześnie odzwierciedlają komedię istnienia w obliczu tragedii. Artysta nie godzi się, by w jego praktyce skupiać się na tragiczności, gdyż prowadzi to do utraty gotowości bojowej. Jak twierdzi, najskuteczniejszą opcją dla sztuki politycznej jest stworzenie alternatywy dla istniejącego porządku, nowej teorii dla nowej praktyki.

Yana Bachynska / Jan Bačynsjkyj (ur. 1991 we Lwowie) - artysta multimedialny, reżyser filmowy i rzeźbiarz uprawiający sztukę zaangażowaną. Jego twórczość skupia się głównie na tematach narracji queerowej, tożsamości płciowej oraz pamięci historycznej. Interesują go społeczne utopie i poszerzenie pola wolności dla jednostek.