Gdzie i kiedy?
sobota, 28 czerwca 2014, 18:30
Za ile?
40 - 120 zł
Międzynarodowy pojedynek na głosy - jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych tego sezonu. Jak co roku dostarcza publiczności ogromnych emocji i wielkich przeżyć.

Piękne głosy, porywające arie i bardzo wymagająca publiczność – szczeciński Wielki Turniej Tenorów to najbardziej oczekiwane wydarzenie artystyczne lata. W tym roku odbędzie się jego szesnasta edycja.

Historia turnieju sięga roku 1994, kiedy to tenorzy po raz pierwszy stanęli w szranki – wówczas jeszcze na dziedzińcu zamkowym. Dziś to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez w regionie, która trwale wpisała się w muzyczny pejzaż Szczecina. Co roku uczestniczy w niej kilkunastu tenorów w całego świata. Przez lata formuła imprezy nieco ewoluowała, ale jej główna idea pozostała niezmienna. Śpiewacy rywalizują o względy publiczności, która nagradza wykonawców symboliczną różą. Tryumfuje ten, którego publiczność obdarzy największą liczbą kwiatów.

Turniej ma swoją niezmienną formułę artystyczną. W jego pierwszej części artyści wykonują sławne arie operowe, by w drugiej – o zdecydowanie lżejszej formule – zabawiać publiczność popularnymi fragmentami operetek i nieśmiertelnymi pieśniami neapolitańskimi. Program koncertu uzupełniają zawsze efektowne fragmenty orkiestrowe – najczęściej uwertury do sławnych oper i operetek, w których swoje umiejętności prezentuje orkiestra szczecińskiej Opery pod batutą znanych i doświadczonych dyrygentów.

Choć Turniej Tenorów w założeniu jest zabawą, to nie wolno zapomnieć o istniejącym elemencie konkurencji, która dostarcza publiczności dodatkowej atrakcji i rozpala emocje. Kto tym razem podbije serca turniejowej publiczności?

W Wielkim Turnieju Tenorów zmierzą się śpiewacy z Białorusi, Brazylii, Chile, Korei Południowej, Polski (2) i Włoch (2). Oto lista uczestników:
1. Felipe Alonso Céspedes Sánchez - Chile
2. Kyunam Choung - Korea Płd. | South Korea
3. Giseppe Distefano - Włochy | Italy
4. Adriano Graziani - Włochy | Italy
5. Max Jota - Brazylia | Brazil
6. Pavel Petrov - Białoruś | Belarus
7. Sylwester Smulczyński - Polska | Poland
8. Hubert Stolarski - Polska | Poland 

Bilety na XVI Wielki Turniej Tenorów już są w sprzedaży.