Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: środa, 1 marca 2023, 12:00
Do: piątek, 31 marca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” zapraszają na inaugurację Tygodnia Kresowego – Kaziuk Wileński 2023 i otwarcie wystawy Szlakiem Ludwika Narbutta (1832-1863) w 160. rocznicę Powstania Styczniowego/ Podczas uroczystości wystąpi chór kameralny Concertino.

 

Jak każdego roku Tydzień Kresowy i Wileńskie Kaziuki inauguruje wystawa, organizowana przez Książnicę Pomorską i Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Temat tegorocznej wystawy to Powstanie Styczniowe 1863 i postać jednego z przywódców powstania Ludwika Narbutta, polskiego ziemianina, urodzonego na Litwie. Ludwik Narbutt bardzo młody, lecz doświadczony w działaniach wojskowych (był karnie wcielony do armii carskiej za działalność konspiracyjną), szybko sformułował oddział powstańczy w okolicach Lidy i ruszył do walk. Wśród jego żołnierzy był również Michał Andriolli, znakomity rysownik i malarz, który będąc już na zesłaniu zilustrował moment śmierci swego dowódcy w maju 1863 roku. Powstanie Styczniowe było dramatycznym polskim zrywem wolnościowym i trwało do jesieni 1864. Konsekwencją klęski powstania były dotkliwe represje ze strony carskiej Rosji: liczne egzekucje, konfiskaty majątków i wywózki na Sybir całych rodzin.

Te wydarzenia przypominają eksponowane na wystawie plansze przygotowane przez Łukasza Szełemeja z Fundacji Kresowej "Szlakiem Narbutta", powołanej w 2021 roku. Autor, skupiając się głównie na postaci Ludwika Narbutta, sięgnął do źródeł historycznych i przywołał głosy ówczesnych historyków i publikacje prasowe z przełomu XIX i XX wieku. Tragizm Powstania był też polem dla głębokich refleksji i inspiracji twórczych, toteż w gablotach prezentujemy książki pisarzy odwołujących się do tego wydarzenia (B. Prus, S. Żeromski, E. Orzeszkowa i inni) oraz albumy z reprodukcjami obrazów i grafik artystów malarzy ilustrujących temat Powstania Styczniowego.